Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 31 stycznia 2026 05:42
Reklama
Reklama

Od 1 kwietnia koniec testowania na COVID-19. To nie żart!

Na początku tygodnia rząd ogłosił koniec obowiązkowego noszenia maseczek i kwarantanny. Teraz z aptek i punktów wymazowych znikną też darmowe testy.
Od 1 kwietnia koniec testowania na COVID-19. To nie żart!

Autor: iStock

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że „1 kwietnia 2022 r. zostaje wstrzymane odrębne finansowanie procedury wykonywania testów do diagnostyki SARS-CoV-2 przez apteki ogólnodostępne, laboratoria i mobilne punkty pobrań, a także inne podmioty lecznicze włączone w system testowania z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19”.

W praktyce oznacza to, że już od piątku 1 kwietnia za testy antygenowe i PCR zapłacimy z własnej kieszeni, bo NFZ nie zwróci pieniędzy podmiotom, które dotychczas je wykonywały. Nie będzie też możliwości wygenerowania e-skierowania na test poprzez witrynę internetową. Bez zmian pozostaje jednak finansowanie szczepień oraz rehabilitacji pocovidowej.

Lekarze mogą, ale…

Testy antygenowe mogą przeprowadzać lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Wynik bezpłatnego badania udostępniony będzie w systemie Ewidencji Wjazdu do Polski (EWP) oraz Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

NFZ w swoim komunikacie zaznacza jednak, że „nie zaleca się rutynowego testowania w kierunku SARS-CoV-2 pacjentów z gorączką i/lub objawami infekcji dróg oddechowych”. Nie będzie też wymagany negatywny wynik testu wśród osób przyjmowanych do szpitali. Według Ministerstwa Zdrowia – „narusza to prawa pacjenta”.

Covid jak grypa

Wszystkie te zmiany resort zdrowia tłumaczy mniej groźnym Omikronem, którego skutki są łagodniejsze niż wszystkich dotychczasowych odmian koronawirusa. Mniejsze obłożenie łóżek covidowych w szpitalach i malejąca liczba zgonów to powód, dla którego lekarze mają traktować COVID-19 jak inne infekcje dróg oddechowych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do tych zmian na Twitterze. Posłużył się nawet statystykami zachorowań, jednocześnie wzywając do dalszego używania maseczek w miejscach publicznych.

Chorzy z objawami COVID-19 od teraz mają dostawać od lekarzy proste zalecenia: odpoczynek, odpowiednie nawodnienie i leki o działaniu przeciwbólowym/przeciwgorączkowym. Z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych mogą zamówić również Molnupiravir (doustny lek przeciwwirusowy) i dawać go pacjentom.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
31 stycznia rozpocznie się naprawa szyn na ul. Starowiślnej w Krakowie Jutro, 31 stycznia, rozpoczną się awaryjne, doraźne prace naprawcze torowiska tramwajowego w ciągu ul. Starowiślnej. Roboty obejmą wybrane fragmenty na odcinku od ul. Dietla do Mostu Powstańców Śląskich i będą prowadzone etapowo. Prace obejmują wymianę zużytych odcinków szyn i w zależności od warunków pogodowych powinny potrwać ok. trzech tygodni.Data dodania artykułu: 30.01.2026 19:41Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 031 stycznia rozpocznie się naprawa szyn na ul. Starowiślnej w Krakowie Uderzenie grybowskich policjantów w narkobiznes. Trzy osoby zatrzymane ze znaczną ilością narkotyków Szereg skrupulatnych działań podjętych w ciągu kilku ostatnich miesięcy przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Grybowie zaowocował zatrzymaniem, przedstawieniem zarzutów oraz tymczasowym aresztowaniem trzech osób posiadających znaczne ilości narkotyków. Mężczyznom grozi do 10 lat więzienia.Data dodania artykułu: 30.01.2026 19:35Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Uderzenie grybowskich policjantów w narkobiznes. Trzy osoby zatrzymane ze znaczną ilością narkotyków Wieliccy policjanci ujawnili nieprawidłowości w opiece nad zwierzętami Po kontroli dokonanej przez dzielnicowych na jednej z posesji w gminie Wieliczka, zabezpieczono 33 psy różnych ras oraz 6 kotów. Spośród nich, 11 zwierząt wymagało pilnej opieki weterynaryjnej i trafiło pod opiekę jednego ze stowarzyszeń, pozostałe 28 zwierząt zostało przewiezionych do schroniska. Wieliccy policjanci wszczynają postępowanie w kierunku znęcania się nad zwierzętami.Data dodania artykułu: 30.01.2026 18:58Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Wieliccy policjanci ujawnili nieprawidłowości w opiece nad zwierzętami
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: -5°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 21 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama