Tradycja na drugim planie
„Cmentarze będą zamknięte 31 października, 1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny 2 listopada. Tradycja jest mniej ważna niż życie.” – takimi słowami premier Mateusz Morawiecki, podczas konferencji prasowej z października ubiegłego roku, pozbawił Polaków nadziei na dotrzymanie tradycji odwiedzenia grobów bliskich. Wówczas statystyki zachorowalności na COVID-19 były rosnące, a szczepionka przeciw koronawirusowi miała dopiero powstać. Nie było mowy o zbiorowej odporności.
„Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała, ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po trzech tygodniach leżeć.” – wyjaśniał wówczas Prezes Rady Ministrów.
Sytuacja inna niż przed rokiem
Przez ostatni rok pandemia w Polsce wyhamowała. Choć od kilku dni rozwija się tzw. „czwarta fala koronawirusa”, jest ona o wiele łagodniejsza w skutkach. Miliony osób zyskały odporność dzięki szczepieniom, wielu z nas miało też już kontakt z chorobą, dzięki czemu organizm mógł wytworzyć przeciwciała w naturalny sposób. Jak będą wyglądały decyzje dotyczące dostępu do cmentarzy 1 listopada? Minister zdrowia Adam Niedzielski w „Porannej rozmowie RMF FM” wyjaśnił, że nie należy spodziewać się nagłych decyzji.
„Z największym prawdopodobieństwem cmentarze będą na Wszystkich Świętych otwarte. Tym razem niespodzianek nie będzie. (..) Jesteśmy w innym miejscu, niż byliśmy rok temu, kiedy jedynym naszym zabezpieczeniem była maseczka i zachowanie dystansu. Teraz mamy szczepienia i dużą część populacji, która przechorowała koronawirusa i ma odporność.” – wyjaśniał.
Szef resortu zaznaczył również, że dzięki zabezpieczeniom nie musimy obawiać się pogorszenia sytuacji z dnia na dzień. Dlatego rząd nie zamierza podejmować nagłych decyzji o zamknięciu cmentarzy. Niedzielski ocenił też, że powinniśmy walczyć z koronawirusem tak, jak robimy to z grypą. Zapowiedź ministra do dobra wiadomość dla handlujących zniczami i kwiatami, którzy w ubiegłym roku ponieśli straty związane z ograniczeniem dostępu do grobów. Sprzedaż nie była wówczas zakazana, ale zabrakło klientów, którzy mogliby kupić towar.
Reklama
Cmentarze zamknięte we Wszystkich Świętych? Minister zdrowia wyjaśnia
Ubiegłoroczny dzień Wszystkich Świętych był zupełnie inny niż poprzednie. W wyniku nagłej decyzji rządu o zakazie wstępu na teren cmentarzy, Polacy zostali pozbawieni możliwości odwiedzenia grobów swoich bliskich. Minister zdrowia opowiedział o planach związanych z tym dniem w obliczu sytuacji pandemicznej w kraju.
- News4Media
- 05.10.2021 11:30 (aktualizacja 30.09.2023 20:21)

Autor: sw.gov.pl
POPULARNE
Przejdź do kategorii
Wiadomości Region Wielicki Powiat Wielicki Wieliczka Niepołomice Gdów Kłaj Biskupice Region Bocheński Powiat Bocheński Bochnia Gmina Bochnia Drwinia Lipnica Murowana Łapanów Nowy Wiśnicz Rzezawa Trzciana ŻEGOCINA REGION PROSZOWICKI Powiat proszowicki Nowe Brzesko Koniusza Koszyce Pałecznica Miasto i Gmina Proszowice Region Krakowski Gmina Czernichów Powiat Krakowski Gmina Kocmyrzów-Luborzyca Gmina Krzeszowice Gmina Michałowice Gmina Skawina Gmina Zabierzów Gmina Zielonki Gmina Wielka Wieś Kraków MAŁOPOLSKA ALERT O tym się mówi Biznes Kultura KANAŁY KULINARIA Zdrowie PORADY Moto Sport Turystyka PROGRAMY POROZMAWIAJMY O BIZNESIE RAPORT REGIONU ŚWIAT ROŚLIN HUBERTA LAMAŃSKIEGO ZDROWIE NA CO DZIEŃ Polska i Świat ŻYCZENIA
Policjanci z Wieliczki rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie podczas wakacji
Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce wzięli udział w pikniku zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 4 w Wieliczce. Spotkanie było okazją do rozmów z dziećmi na temat bezpiecznych zachowań, szczególnie w związku ze zbliżającymi się wakacjami.
Data dodania artykułu: 18.06.2026 10:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 1
Wzruszający jubileusz Wspólnoty Młodzieży Niepełnosprawnej w Wieliczce. „To było wyjątkowe wydarzenie”
Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:37Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0
Kolizja auta TV Republika w centrum Warszawy. W środku poseł PiS z Proszowic
Data dodania artykułu: 20.06.2026 08:14Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0
Ciało kobiety znalezione w Wiśle. Policja prosi o pomoc w ustaleniu tożsamości
Data dodania artykułu: 19.06.2026 20:18Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0
Seniorzy z Wieliczki uczestniczyli w XIII Międzynarodowych Senioraliach w Krakowie
Data dodania artykułu: 19.06.2026 20:10Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0
Nowe progi zwalniające na ul. Grunwaldzkiej w Niepołomicach. Ma być bezpieczniej przy przedszkolu
Data dodania artykułu: 18.06.2026 17:47Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0
Tragiczny finał poszukiwań pod Krakowem. Ciało zaginionego Słowaka odnalezione w lesie koło Zabierzowa
Akcja poszukiwawcza, która toczyła się w gminie Zabierzów niedaleko Krakowa, zakończyła się tragicznie. W lesie koło Zabierzowa odnaleziono ciało 40-letniego obywatela Słowacji. Informację o tragicznym finale poszukiwań jako pierwsze podało Radio Kraków.
Data dodania artykułu: 07.06.2026 20:20
Niepokojący incydent przy szkole w Limanowej. Trzy 11-latki miały uciekać przed nastolatkiem z nożem
Trzy 11-letnie uczennice miały w środę uciekać przed 13-latkiem, który — według relacji świadków — trzymał w ręku nóż. Do niepokojącego zdarzenia miało dojść w rejonie ul. Reymonta w Limanowej, poza terenem szkoły. Dziewczynki schroniły się w budynku placówki i poinformowały o sprawie pedagoga.
Data dodania artykułu: 10.06.2026 15:01
Tragedia w gminie Mszana Dolna. Nie żyje 19-latka, trwa obława za jej byłym partnerem
Data dodania artykułu: 16.06.2026 07:21
Nie żyje 3-letni Mikołaj. Wpadł do stawu podczas przyjęcia urodzinowego
Trzyletniego Mikołaja nie ma już wśród żywych. Chłopiec, mieszkaniec Nowego Rybia na Limanowszczyźnie, który pod koniec maja wpadł do przydomowego stawu podczas przyjęcia urodzinowego we wsi Tarnawa w powiecie bocheńskim, zmarł 3 czerwca 2026 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie. Pomimo natychmiastowej reanimacji, lotniczego transportu i kilkudniowych starań lekarzy — nie przeżył.
Data dodania artykułu: 07.06.2026 11:04
Groźny wypadek w stadninie koni w Michałowicach. Nastolatka spadła z konia. Lądował śmigłowiec LPR
Data dodania artykułu: 13.06.2026 19:52
Ciało kobiety znalezione w Wiśle. Policja prosi o pomoc w ustaleniu tożsamości
Data dodania artykułu: 19.06.2026 20:18
Reklama
Kolizja auta TV Republika w centrum Warszawy. W środku poseł PiS z Proszowic
Data dodania artykułu: 20.06.2026 08:14
Ciało kobiety znalezione w Wiśle. Policja prosi o pomoc w ustaleniu tożsamości
Data dodania artykułu: 19.06.2026 20:18
Zderzenie samochodu osobowego z ciężarowym. Dziecko trafiło do szpitala
Data dodania artykułu: 18.06.2026 08:11
Policjanci zatrzymali jednego z głównych liderów mafii wnuczkowej. Zabezpieczono Ferrari warte ponad milion złotych
Data dodania artykułu: 17.06.2026 10:30
Tragedia w Małopolsce. Nie żyje 19-latka, poszukiwany były partner znaleziony martwy
Data dodania artykułu: 16.06.2026 15:53
Tragedia w gminie Mszana Dolna. Nie żyje 19-latka, trwa obława za jej byłym partnerem
Data dodania artykułu: 16.06.2026 07:21
Reklama
NAJNOWSZE
Przejdź do kategorii
Wiadomości Region Wielicki Powiat Wielicki Wieliczka Niepołomice Gdów Kłaj Biskupice Region Bocheński Powiat Bocheński Bochnia Gmina Bochnia Drwinia Lipnica Murowana Łapanów Nowy Wiśnicz Rzezawa Trzciana ŻEGOCINA REGION PROSZOWICKI Powiat proszowicki Nowe Brzesko Koniusza Koszyce Pałecznica Miasto i Gmina Proszowice Region Krakowski Gmina Czernichów Powiat Krakowski Gmina Kocmyrzów-Luborzyca Gmina Krzeszowice Gmina Michałowice Gmina Skawina Gmina Zabierzów Gmina Zielonki Gmina Wielka Wieś Kraków MAŁOPOLSKA ALERT O tym się mówi Biznes Kultura KANAŁY KULINARIA Zdrowie PORADY Moto Sport Turystyka PROGRAMY POROZMAWIAJMY O BIZNESIE RAPORT REGIONU ŚWIAT ROŚLIN HUBERTA LAMAŃSKIEGO ZDROWIE NA CO DZIEŃ Polska i Świat ŻYCZENIA
Temperatura: 29°C Miasto: Wieliczka
Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 9 km/h
Reklama
Reklama
Reklama
REGION
Reklama

Napisz komentarz
Komentarze