Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 31 stycznia 2026 07:55
Reklama
Reklama

Kolejna odmiana wirusa jeszcze nie dotarła do Polski, ale już zbiera swoje żniwo na świecie

Odmiany koronawirusa odkrywane przez badaczy nazywane są literami alfabetu greckiego. W Polsce potwierdzono dotychczas przypadki wariantu Lambda. Okazuje się jednak, że jeszcze jedna mutacja może być groźna dla społeczeństwa. Umierają pacjenci, którzy wcześniej przyjęli szczepionkę.
Kolejna odmiana wirusa jeszcze nie dotarła do Polski, ale już zbiera swoje żniwo na świecie

Autor: iStock

Lambda w Polsce

W ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził, że w Polsce stwierdzono przypadki zakażenia wariantem Lambda koronawirusa. Wiceszef resortu wyjaśnił, że nie jest on tak groźny i aktywny, jak odmiana Delta. Podkreślił również, że w przypadku klasycznego koronawirusa mogliśmy mówić o powszechnej odporności przy wyszczepialności na poziomie 60 proc. W przypadku Delty epidemiolodzy prognozują, że zbiorową skuteczność zapewniłoby dopiero społeczeństwo zaszczepione w 90 proc.

Kappa zabija zaszczepionych

W Polsce nie odnotowano jeszcze wariantu Kappa, którego wystąpienie pierwszy raz potwierdzono w Kolumbii. Patrząc jednak na rozwój pozostałych odmian wirusa, wydaje się to być tylko kwestią czasu. Niepokojące wiadomości docierają z Belgii, gdzie mutacja miała być powodem śmieci siedmiorga seniorów, pensjonariuszy domu opieki. Wszyscy byli wcześniej zaszczepieni przeciwko COVID-19.

„Zespół wirusologiczny, który przeprowadził testy, powiedział, że mieszkańcy zostali zarażeni linią B.1.621 Covid-19 pochodzącą z Kolumbii. W ostatnich tygodniach wykryto go w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie odpowiada za 2 proc. wszystkich infekcji koronawirusem, ale przypadki w Europie były rzadkie.” – informuje portal France24.

Początkowo choroba przebiegała łagodnie

Kathleen Boydens, kierownik medyczny w domu opieki Zaventem koło Brukseli, w którym wykryto łącznie 21 przypadków Kappy opisała, że seniorzy początkowo wykazywali łagodne objawy choroby. Ich stan zaczął pogarszać się po dwóch tygodniach. Siedmioro pensjonariuszy w wieku 80 – 90 lat, zmarło w wyniku zakażenia.

Jak podaje France24, pozostali zakażeni czuli się dobrze. Wśród chorujących byli również członkowie personelu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
31 stycznia rozpocznie się naprawa szyn na ul. Starowiślnej w Krakowie Jutro, 31 stycznia, rozpoczną się awaryjne, doraźne prace naprawcze torowiska tramwajowego w ciągu ul. Starowiślnej. Roboty obejmą wybrane fragmenty na odcinku od ul. Dietla do Mostu Powstańców Śląskich i będą prowadzone etapowo. Prace obejmują wymianę zużytych odcinków szyn i w zależności od warunków pogodowych powinny potrwać ok. trzech tygodni.Data dodania artykułu: 30.01.2026 19:41Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 031 stycznia rozpocznie się naprawa szyn na ul. Starowiślnej w Krakowie Uderzenie grybowskich policjantów w narkobiznes. Trzy osoby zatrzymane ze znaczną ilością narkotyków Szereg skrupulatnych działań podjętych w ciągu kilku ostatnich miesięcy przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Grybowie zaowocował zatrzymaniem, przedstawieniem zarzutów oraz tymczasowym aresztowaniem trzech osób posiadających znaczne ilości narkotyków. Mężczyznom grozi do 10 lat więzienia.Data dodania artykułu: 30.01.2026 19:35Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Uderzenie grybowskich policjantów w narkobiznes. Trzy osoby zatrzymane ze znaczną ilością narkotyków Wieliccy policjanci ujawnili nieprawidłowości w opiece nad zwierzętami Po kontroli dokonanej przez dzielnicowych na jednej z posesji w gminie Wieliczka, zabezpieczono 33 psy różnych ras oraz 6 kotów. Spośród nich, 11 zwierząt wymagało pilnej opieki weterynaryjnej i trafiło pod opiekę jednego ze stowarzyszeń, pozostałe 28 zwierząt zostało przewiezionych do schroniska. Wieliccy policjanci wszczynają postępowanie w kierunku znęcania się nad zwierzętami.Data dodania artykułu: 30.01.2026 18:58Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Wieliccy policjanci ujawnili nieprawidłowości w opiece nad zwierzętami
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: -6°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama