O potrzebach ochotniczych straży pożarnych i wsparciu z Funduszu Sprawiedliwości rozmawiano w Czuszowie

  • 06.03.2021, 18:38 (aktualizacja 06.03.2021, 18:46)
  • Wioletta Zarębska
o-potrzebach-ochotniczych-strazy-pozarnych-i-wsparciu-z-funduszu-sprawiedliwosci-rozmawiano-w-czuszowie.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
380 tysięcy złotych – tyle w ostatnim roku trafiło do jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu proszowickiego. O dalszych potrzebach i problemach rozmawiano w Czuszowie z przedstawicielami resortu sprawiedliwości – Michałem Wosiem i Marcinem Romanowskim.

- Dla nas to jest ogromne szczęście i zadowolenie, że ministrowie, aż dwóch ministrów, przyjechało. Odwiedziło taką małą miejscowość w powiecie proszowickim, jaką jest Czuszów – mówił Andrzej Domagała, prezes OSP Czuszów.

W trakcie rozmowy ze społecznością lokalną poruszono sprawę poprawienia bezpieczeństwa mieszkańców polegającą na potrzebnie zakupu nowego wozu dla jednostki OSP oraz jego wyposażenia. Podniesiono też kwestę wsparcia, które już trafiło do lokalnych straży.

- Cieszymy się, że możemy wspierać. W zeszłym roku przeznaczyliśmy prawie 400 tysięcy z Funduszu Sprawiedliwości na wsparcie strażaków-ochotników z powiatu proszowickiego. Widzimy, że potrzeby są duże, więc będziemy się starać, aby dalej wspierać tych, którzy pomagają innym – mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Marcin Romanowski.

- Ministrowie pokazali i zarekomendowali, że właśnie powiat proszowicki będzie cieszył się w przyszłości tym wsparciem, dlatego cóż mogę powiedzieć. Jeżeli chodzi o społeczeństwo obywatelskie, to w ten sposób działając, jak działa powiat proszowicki, jak działają strażacy w Czuszowie, jak działa Koło Gospodyń Wiejskich w Czuszowie, jestem pewien, że te pieniądze również trafią do gminy Pałecznica jeżeli chodzi o jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych i do całego powiatu proszowickiego. Jest wsparcie w Warszawie i to jest najważniejsze – zapewniał poseł Norbert Kaczmarczyk.

Z kolei poseł Piotr Sak wyjaśniał, czym jest Fundusz Sprawiedliwości, z którego gro środków trafiło do regionu.

- Fundusz Sprawiedliwości generowany jest przede wszystkim z nawiązek, które są regulowane przez przestępców, ale tak samo z pracy więźniów. Około 10 % ich wynagrodzenia jest przekazywane na rzecz funduszu. Te środki nie obciążają Skarbu Państwa i mogą być spożytkowane na rzecz wspierania osób pokrzywdzonych, poszkodowanych na skutek różnych działań przestępczych przez złoczyńców, co automatycznie pozwala uśmierzyć ból związany z tym czynem, który został przez sprawcę popełniony – tłumaczył polityk Solidarnej Polski.

Dodajmy, że oprócz druhów z OSP Czuszów w spotkaniu z przedstawicielami resortu sprawiedliwości i posłami solidarnej polski udział wzięły panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu wielicka.tv. Tarnowskie Media Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie (33-101) przy ul. Cypriana Kamila Norwida 18 jest Administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.