Kopalnia zakończyła prace na rynku bocheńskim

  • 12.10.2020, 10:22
  • Urząd Miasta Bochnia
Kopalnia zakończyła prace na rynku bocheńskim
Z początkiem tego tygodnia Kopalnia Soli Bochnia zakończyła przedsięwzięcie polegające na uszczelnieniu górotworu w rejonie szybu Wielki, zlokalizowanego w północno- wschodniej części Rynku. Zakres rzeczowy przedsięwzięcia to opracowanie dokumentacji projektowej na doszczelnienie szybu Wielki w rejonie miasta Bochnia metodą wiertniczą z powierzchni poprzedzone odwiertami badawczymi oraz wykonanie prac uszczelniających. W ubiegłym roku wykonano 3 otwory badawcze o łącznej długości 100 m oraz wykonano na ich podstawie Projekt techniczny wraz z technologią uszczelnienia szybu Wielki w Kopalni Soli „Bochnia”.

Podczas wykonywania, przewidzianych w „ Projekcie technicznym wraz z technologią…” otworów kontrolnych (otwór K-3 o długości 43 m ) natrafiono w rejonie szybu Wielki na rozluźniony górotwór. Sytuacja ta wyznaczyła nowe problemy do rozwiązania, wynikiem czego odwiercono 9 otworów skośnych badawczych o łącznej długości 95,0 m. W otworze K-3 na całej jego długości wykonano pomiary georadarem. Na podstawie wyników uzyskanych z wiercenia w/w otworów, oszacowano objętość strefy obniżonego zagęszczenia gruntu (pustki) na ok. 120 m3, a jej lokalizacje w strefie głębokości od 3,5 m do 14,0 m.

Likwidacja pustki wymagała wykonania 14 otworów
o długościach od 7,1 m do 14,5 m  i wykonania poprzez nie iniekcji rozluźnionego górotworu. Zabezpieczenie wyrobisk dołowych Kopalni przed migracją wód czwartorzędowych
i opadowych do wnętrza kopalni  związane było z odwierceniem kolejnych 21 pionowych otworów
iniekcyjnych o długościach 43 m każdy oraz jednego skośnego otworu iniekcyjnego o długości 58 m.

Końcowym etapem realizacji przedsięwzięcia pn. Uszczelnienie rejonu szybu Wielki
w Kopalni Soli "Bochnia"
będzie sporządzenie dokumentacji geologiczno-technicznej.

Prace badawcze, opracowanie niezbędnej dokumentacji i wykonanie prac zabezpieczających nasz cenny Bocheński zabytek trwały ponad rok co ma bezpośredni wpływ na termin wykonania prac rewitalizacyjnych.

Zakończenie tak ważnych prac umożliwi rozpoczęcie badań archeologicznych pod budowę między innymi fontanny.

Urząd Miasta Bochnia

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu wielicka.tv. Tarnowskie Media Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie (33-101) przy ul. Cypriana Kamila Norwida 18 jest Administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe