Rekordowa wartość funduszy pozwoli na zwiększenie zakresu finansowania, z którego w ubiegłym roku skorzystało 211 jednostek OSP i PSP, gromadzących blisko 3 tys. strażaków.
„Wsparcie straży pożarnych i zwiększenie potencjału ich działań ratowniczych jest jednym z priorytetów nowej polityki sponsoringowej Grupy ORLEN. Zależy nam na bezpieczeństwie i jeszcze lepszym wyposażeniu strażaków. Dlatego skokowo zwiększamy wartość naszego programu >>ORLEN na straży<< do rekordowych 20 milionów złotych” - powiedział Ireneusz Fąfara, prezes zarządu ORLEN.
Poszczególne oddziały i jednostki same decydują o przeznaczeniu środków oferowanych przez ORLEN. Wśród nowoczesnego sprzętu, po który sięgają strażacy, są drony poszukiwawcze wyposażone w kamery termowizyjne czy quady. W poprzedniej edycji sfinansowano też m.in. zakup defibrylatorów, noży i rozpieraczy hydraulicznych czy poduszek wysokociśnieniowych. Granty umożliwiają też zakup ubrań specjalnych, hełmów i środków ochrony indywidualnej.
Celem programu jest nie tylko doposażenie jednostek w nowoczesny sprzęt, ale także rozwój kompetencji strażaków oraz zapewnienie im wsparcia psychologicznego. To także odpowiedź na oczekiwania i postulaty zgłaszane przez środowiska związane ze strażą pożarną. Co najmniej 20 procent wartości każdego grantu przeznaczane będzie na działania edukacyjne, takie jak specjalistyczne szkolenia, kursy doskonalące czy warsztaty.
Tegoroczna edycja programu oferuje dwie ścieżki wsparcia. Pierwsza z nich skierowana jest do jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz do jednostek OSP i Państwowej Straży Pożarnej zabezpieczających strategiczne lokalizacje Grupy ORLEN. W ramach tej ścieżki możliwe jest uzyskanie dofinansowania na działania związane z ratownictwem drogowym, chemicznym - w tym gazowym, naftowym i dotyczącym odnawialnych źródeł energii - oraz reagowaniem na zagrożenia wynikające ze zmian klimatu. Wysokość grantów w tej kategorii może wynosić do 40 tysięcy, 50 tysięcy lub 150 tysięcy złotych, w zależności od wybranego wariantu.
Druga ścieżka skierowana jest do jednostek, które aspirują do włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Te jednostki mogą starać się o wsparcie w wysokości do 50 tysięcy złotych na działania zbliżające je do spełnienia formalnych wymogów systemowych.
Nabór wniosków do programu rozpoczął się 5 maja 2025 roku i potrwa do 30 czerwca 2025 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi najpóźniej 8 września 2025 roku. Wnioski należy składać za pośrednictwem generatora dostępnego na stronie internetowej darowiznyfundacja.orlen.pl. Organizatorzy zachęcają, by przed złożeniem aplikacji zapoznać się z regulaminem programu oraz sekcją najczęściej zadawanych pytań, dostępnymi na stronie internetowej Fundacji ORLEN - www.fundacja.orlen.pl - w zakładce poświęconej programowi.
Napisz komentarz
Komentarze