Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 10:00
Reklama

Niepołomice zatrzymane w kadrze

16 kwietnia otwarliśmy wystawę „Niepołomice zatrzymane w kadrze”. To już kolejna wystawa związana z historią Niepołomic przygotowana w naszej bibliotece. Tym razem prezentujemy fotografie Niepołomic wykonane przez Janusza Jagłę w II połowie XX wieku oraz kartki pocztowe i zdjęcia pochodzące ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej.
  • Źródło: Niepołomice.eu
Niepołomice zatrzymane w kadrze

Źródło: Niepołomice.eu

Całość wzbogacona została pięknymi opisami Niepołomic pochodzącymi z: książki Stanisława Warcholika pt. „Niepołomice” (publikacja ta ukazała się w 1911 r., a dochód z jej sprzedaży został przeznaczony na poczet sypania Kopca Grunwaldzkiego) oraz z artykułu Mieczysława Rokosza „Początki Niepołomic” z Gazety Niepołomickiej nr 5/6 14.04.1991, s. 1, 5.

„Niepołomice zatrzymane w kadrze” to migawki miejsc, zdarzeń, czasem ludzi – wszystkiego co składa się na obraz naszego miasta. Dzięki fotografiom i starym kartkom pocztowym możemy odbyć sentymentalną podróż do Niepołomic sprzed lat.

Autorem ponad 120 zdjęć tworzących wystawę jest Mieczysław Janusz Jagła. Urodził się w 1947 r. w Niepołomicach, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące. Naukę kontynuował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. W latach 1997 – 2014 pełnił funkcję dyrektora Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego (MOA) w Niepołomicach.

Pod koniec lat 60-tych XX wieku wstąpił do Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. W 1975 roku postanowił założyć podobne towarzystwo w swoim mieście. Przez kilka lat grupa miłośników Niepołomic spotykała się nieformalnie, zbierając różnego rodzaju pamiątki i artefakty związane historią miasta i okolicy. Dopiero w lipcu 1980 roku Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej zostało zarejestrowane, uchwalono Statut, wybrano władze. Został wtedy wybrany prezesem Zarządu i funkcję tę pełni do dzisiaj. W 2008  roku  Janusz Jagła założył i prowadzi do dzisiaj Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Niepołomicki Dom Kultury Seniorów.

Na prezentowanej wystawie znajduje się również bogaty zbiór starych kartek pocztowych i zdjęć, które otrzymaliśmy od pana Jagły, ze zbiorów Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej.

SMZN to grupa ludzi połączonych wspólną pasją i miłością do swojej małej Ojczyzny. Wśród  zgromadzonych przez lata działalności zbiorów, znajdują się tysiące starych zdjęć, opracowań historycznych, nagrań i przedmiotów codziennego użytku związanych z historią i tradycją Ziemi Niepołomickiej.

Stowarzyszenie prowadzi również Uniwersytet Trzeciego Wieku (ok. 120 wykładów) oraz Niepołomicki Dom Kultury przy ul. Bocheńskiej 23. Organizuje m.in. kursy komputerowe, Internetowe i multimedialne, warsztaty ozdób i dekoracji oraz rękodzieła artystycznego, warsztaty malarstwa sztalugowego dla dorosłych i dzieci, haftu i szydełkowania, naukę języka angielskiego dla seniorów, a także zajęcia z aerobiku wodnego oraz taniec w kręgu. Ponadto Stowarzyszenie organizuje wycieczki krajowe i zagraniczne, wydarzenia integracyjne oraz występy artystyczne.

Stowarzyszenie funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 40 lat i skierowane jest do ludzi, którzy chcą  realizować i rozwijać swoje pasje.

Wystawę rozpoczynamy w holu biblioteki fotografiami miejsc charakterystycznych dla naszego miasta, które najbardziej kojarzą się z  Niepołomicami. Przechodząc dalej korytarzem w stronę Galerii na Schodach znajdują się plansze przedstawiające Zamek Królewski, kościół oraz zdjęcia starych domów, których już niestety nie ma.

Kolejna część wystawy znajduje się w Laboratorium Aktywności Społecznej. Są tam fotografie przedstawiające Puszczę Niepołomicką, Obserwatorium Astronomicznego, miejsc w których niepołomiczaninie spędzali wolny czas, dawnych zakładów pracy, koszar wojskowych i oczywiście Kopca Grunwaldzkiego. Można tutaj również zobaczyć zdjęcia Ratusza, Rynku, szkół, a na koniec zapraszamy na spacer po niepołomickich ulicach.

Wernisaż rozpoczęła dyrektor biblioteki Joanna Lebiest, która w kilku słowach przedstawiła ideę powstania wystawy, następnie Janusz Jagła opowiadał o swojej pasji fotograficznej, a także zaprezentował pokaźną kolekcję aparatów fotograficznych, która znajduje się w jego zbiorach.

Po części oficjalnej licznie zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć prezentację kolekcji fotografii, które nie znalazły się na wystawie.

Ewa Korabik
Agnieszka Grab



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 19°CMiasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BogdanTreść komentarza: Bardzo miło że zostało uwzględnione twórczość Wiesłwa SiekierskiegoData dodania komentarza: 05.01.2024, 21:55Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Bogdan MTreść komentarza: Bardzo miło że uwzględniliście Państwo twórczość Wiesława SiekierskiegoData dodania komentarza: 05.01.2024, 21:54Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Krys34Treść komentarza: No sprawa już trafiła do prokuratury a Kwaśny miał przywłaszczyć 200 tys. Zł.Data dodania komentarza: 24.09.2023, 12:12Źródło komentarza: Ciesielczyk chce odwołania Kwaśnego z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie po wybuchu afery na Uniwersytecie Ekonomicznym w KrakowieAutor komentarza: observeTreść komentarza: własnej ciąży - to sama sobie ją zrobiła ?Data dodania komentarza: 21.07.2023, 16:48Źródło komentarza: Oczekujemy od innych sił politycznych jasnej deklaracji, że prawo do przerywania ciąży będzie zagwarantowaneAutor komentarza: HajaTreść komentarza: Obwodnica oddana do użytku rok temu a TIRy jak jeździły tak jeżdżą pomimo zakazuData dodania komentarza: 07.03.2023, 20:00Źródło komentarza: Koniec z ciężarówkami jadącymi przez PodłężeAutor komentarza: Uzyskaj pożyczkę tutajTreść komentarza: Złóż wniosek o pomoc finansową tutaj z niskim oprocentowaniem 2%, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną, korzystając z poniższych danych. https://en.wikipedia.org/wiki/Stefano_Pessina [email protected] WhatsApp: +48 732 104 284 Ciepłe powitanie Wiceprezes i Dyrektor Generalny, Walgreens Boots Alliance. Stefano PessinaData dodania komentarza: 01.06.2022, 11:27Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej w Grajowie
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama