Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 13 marca 2026 09:47
Reklama
Reklama

"Szukanie haków na niezależnego sędziego" - sędzia D. Mazur o działaniach Izby Dyscyplinarnej ws. sędziego SN W. Wróbla

Kraków. Działająca w gmachu Sądu Najwyższego tzw. Izba Dyscyplinarna odroczyła decyzję w sprawie ewentualnego uchylenia immunitetu sędziego Izby Karnej Sądu Najwyższego prof. Włodzimierza Wróbla. W jego obronie stanęli m. in. sędziowie ze stowarzyszenia Themis, którego rzecznik Dariusz Mazur nie ma złudzeń i przekonuje, że jesteśmy świadkami "polowania" na słynącego z niezależności sędziego. Jak przypomniał, Włodzimierz Wróbel uzasadniał uchwałę połączonych trzech "starych" izb SN, w której stwierdzono, że powołana w ramach forsowanej przez PiS reformy sadownictwa Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu polskiego prawa, a jej decyzje nie mają mocy wyroku.
"Szukanie haków na niezależnego sędziego" - sędzia D. Mazur o działaniach Izby Dyscyplinarnej ws. sędziego SN W. Wróbla

Autor: TVN24/x-news

Warszawa. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego bezterminowo odroczyła rozpatrzenie wniosku o uchylenie immunitetu sędziemu Włodzimierzowi Wróblowi. Prokuratura Krajowa chce sędziemu postawić zarzut „nieumyślnego niedopełnienia obowiązku rozstrzygania spraw zgodnie z obowiązującymi przepisami”.

W związku z posiedzeniem Izby przed Sądem Najwyższym odbył protest środowisk prawniczych, popierających sędziego Wróbla.

- Mamy do czynienia z akcją przeciwko sędziemu, który ma w sobie odwagę występowania przeciwko władzy. A jeśli jest tak, to jest to bardzo niebezpieczny mechanizm, którego w żaden sposób nie można zakwalifikować jako elementu demokratycznego państwa prawnego. Przeciwko temu tutaj protestujemy - mówił Michał Laskowski z Sądu Najwyższego.

- Stowarzyszenie sędziowskie Iustitia oczywiście wspiera pana profesora Wróbla. Wierzymy w to, że zostaniemy dopuszczeni do udziału w tym postępowaniu. Czy rzeczywiście tak się stanie, zobaczymy – stwierdził Igor Tuleya.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Wiosenne porządki w krakowskich parkach i zieleńcach Choć do kalendarzowej wiosny pozostało jeszcze trochę czasu, w krakowskich parkach i zieleńcach trwają już przygotowania do nowego sezonu. Brak śniegu pozwolił rozpocząć pierwsze prace porządkowe.Data dodania artykułu: 12.03.2026 19:08Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Wiosenne porządki w krakowskich parkach i zieleńcach Rządowe wsparcie finansowe wzmacnia bezpieczeństwo Krakowian Pod koniec 2025 r. miasto otrzymało ponad 35 mln zł z rządowego Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na działania związane z bezpieczeństwem. Środki finansowe zostały przeznaczone m.in. na doposażenie Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego i zakup 8 samochodów ciężarowych – w tym np. wywrotek, które mogą być wykorzystywane do akcji ratowniczych.Data dodania artykułu: 12.03.2026 15:04Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Rządowe wsparcie finansowe wzmacnia bezpieczeństwo Krakowian 34-letni oszust w rękach policjantów W zeszłym tygodniu policjanci z komisariatu przy ul. Królewskiej zatrzymali mężczyznę, któremu 61-latka zamieszkująca w rejonie Mistrzejowic przekazała dużą sumę pieniędzy. Wcześniej kobieta podczas rozmowy została zmanipulowana przez oszustów, którzy wykorzystując metodę ‘’na pracownika banku’’ nakłonili ją do przekazania pieniędzy. Ponadto zatrzymany mężczyzna okazał się być poszukiwany, natomiast w miejscu jego zamieszkania policjanci ujawnili nielegalne substancje.Data dodania artykułu: 12.03.2026 12:03Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 034-letni oszust w rękach policjantów
Fałszywy kurier zatrzymany przez bocheńskich policjantów Bocheńscy policjanci zatrzymali 35-letniego mieszkańca powiatu oświęcimskiego, który na terenie powiatu bocheńskiego podszywał się pod kuriera. Funkcjonariusze zatrzymali go po pościgu – mężczyzna kierował samochodem będąc pod działaniem alkoholu oraz narkotyków, dodatkowo będąc w posiadaniu mefedronu i metaamfetaminy. Sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt. W trakcie działań prowadzonych na terenie powiatu oświęcimskiego bocheńscy policjanci zostali wsparci przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej w Oświęcimiu.Data dodania artykułu: 12.03.2026 12:01Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Fałszywy kurier zatrzymany przez bocheńskich policjantów Będzie remont ostatniego odcinka Alei Przyjaźni w Krakowie Zarząd Dróg Miasta Krakowa i Wodociągi Miasta Krakowa przygotowują się do ogłoszenia przetargu na remont Alei Przyjaźni – na odcinku od Alei Róż do Alei Solidarności. Zadanie będzie realizowane w ramach ogłoszonego przez prezydenta Krakowa „Paktu dla krakowskich osiedli”.Data dodania artykułu: 12.03.2026 11:58Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Będzie remont ostatniego odcinka Alei Przyjaźni w Krakowie Sprawca kradzieży skarbonek w kościele zatrzymany przez wielickich kryminalnych Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzieże z włamaniem do skarbonek znajdujących się w kościele w Wieliczce.Data dodania artykułu: 12.03.2026 11:50Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Sprawca kradzieży skarbonek w kościele zatrzymany przez wielickich kryminalnych
Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 8°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama