Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 2 lutego 2026 03:57
Reklama
Reklama

Wieliczka. Spektakl „Bernadetta”

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, Fundacja HCPT Polska oraz Wspólnota Młodzieży Niepełnosprawnej przy parafii św. Klemensa w Wieliczce serdecznie zapraszają na spektakl „Bernadetta”, który odbędzie się 11 marca o godz. 18:00 w Kinie Wielicka Mediateka.
  • Źródło: Wieliczka Oficjalny Portal Miasta
Wieliczka. Spektakl „Bernadetta”

Źródło: Wieliczka Oficjalny Portal Miasta

Spektakl opowiada historię świętej Bernadetty, żyjącej w XIX w. we Francji. Jej losy przeplatają się z życiem aktorów występujących w przedstawieniu. Aktorka odtwarzająca tytułową rolę w rzeczywistości również czuje bliskość Pięknej Pani – Matki Boskiej, a nawet ją widzi, co jest powodem kpin i niedowierzania kolegów – aktorów. Ta sytuacja staje się lustrzanym odbiciem traktowania Bernadetty przez mieszkańców Lourdes. Posłużenie się zabiegiem „teatru w teatrze” pozwala na zinterpretowanie losów Świętej jako powtarzającej się historii, również współcześnie.

W spektaklu wystąpią osoby niepełnosprawne – podopieczni fundacji HCPT Polska, w tym członkowie Wspólnoty Młodzieży Niepełnosprawnej z Wieliczki oraz wolontariusze.

Polski oddział fundacji jest częścią międzynarodowej fundacji HCPT z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Od 60 lat organizuje ona w okresie Wielkanocy pielgrzymkę chorych i niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z całego świata do Lourdes.

Po spektaklu zostanie przeprowadzona zbiórka na pokrycie kosztów wyjazdu do Lourdes dla podopiecznych z wielickiej wspólnoty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Potrzebne 1,5 miliona złotych na ratowanie zdrowia Gabrysia z Sadkowej Góry Gabryś choruje na zespół Rasmussen, rzadką i ciężką chorobę neurologiczną. Dotyka ona głównie dzieci, ale może wystąpić także u młodzieży i dorosłych. Charakteryzuje się częstymi napadami padaczkowymi, które są trudne do opanowania i zwykle występują po jednej stronie ciała. Dodatkowo pacjenci mogą doświadczać postępującego niedowładu po stronie przeciwnej do miejsca zapalenia w mózgu, zaburzeń mowy oraz innych deficytów neurologicznych. Choroba prowadzi do stopniowego zaniku dotkniętej półkuli mózgu. Przyczyna zespołu Rasmussen pozostaje nieznana, jednak podejrzewa się, że jest związana z procesem zapalnym o podłożu immunologicznym, potencjalnie wywołanym infekcją wirusową lub reakcją autoimmunologiczną. Diagnoza wymaga szczegółowej diagnostyki neurologicznej, w tym badań MRI i EEG. Leczenie obejmuje intensywną terapię immunomodulacyjną, a w najcięższych przypadkach może być konieczna hemisferektomia.Data dodania artykułu: 01.02.2026 19:25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 1Potrzebne 1,5 miliona złotych na ratowanie zdrowia Gabrysia z Sadkowej Góry Dwa granaty w miejskiej hali lodowej, tam codziennie byli ludzie! 29 stycznia br., podczas prowadzonych prac budowlanych w budynku Miejskiej Hali Lodowej w Nowym Targu, doszło do ujawnienia dwóch granatów typu F1. Niebezpieczne przedmioty zostały znalezione w trakcie demontażu szybu wentylacyjnego.Data dodania artykułu: 01.02.2026 09:51Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Dwa granaty w miejskiej hali lodowej, tam codziennie byli ludzie! Policjanci z Limanowej zatrzymali sprawców kradzieży z włamaniem do myjni samochodowej Dzięki skrupulatnej pracy operacyjnej policjantów Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Limanowej wytypowano i zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież z włamaniem do automatów znajdujących się na myjni samoobsługowej na terenie powiatu limanowskiego. Do zdarzenia doszło w styczniu br.Data dodania artykułu: 01.02.2026 09:39Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Policjanci z Limanowej zatrzymali sprawców kradzieży z włamaniem do myjni samochodowej
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: -10°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama