Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 13 marca 2026 03:14
Reklama
Reklama

Powiększa się HUB Naukowo-Technologiczno-Biznesowy w Miękini

W piątek, 22 października w Miękini nastąpiło uroczyste włączenie Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła do współpracy na rzecz utworzenia HUB-u Naukowo–Technologiczno–Biznesowego, jako przestrzeni dla realizacji zadań z zakresu promocji, badań i rozwoju oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii, głównie w oparciu o pompy ciepła. W wydarzeniu wzięli udział wiceministrowie klimatu i środowiska Piotr Dziadzio i Ireneusz Zyska, wicemarszałek Łukasz Smółka i Wacław Gregorczyk - Burmistrz Gminy Krzeszowice.
Kliknij aby odtworzyć

Inicjatywa podjęta przez Pana Ministra Klimatu i Środowiska, Instytut Zrównoważonej Energii „Miękinia” oraz Gminę Krzeszowice w zakresie utworzenia HUB-u Naukowo-Technologiczno-Biznesowego w Miękini to niewątpliwie szansa na stworzenie nowej, innowacyjnej przestrzeni do promocji, badań i rozwoju, a także wykorzystania technologii pomp ciepła

- mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Technologia pomp ciepła, to dziś w połączeniu z fotowoltaiką – najlepszy rodzaj inwestycji w zmianę źródła ogrzewania, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Małopolska od lat boryka się z problemem złej jakości powietrza, a Małopolanie stają w obliczu trudnych decyzji związanych z wymianą źródeł ogrzewania.

Dodatkowo dziś nasz region staje przed wyzwaniami związanym z transformacją energetyczną i wdrażaniem celów Europejskiego Zielonego Ładu. Nowoczesne technologie związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii pozwolą na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy, ale również realizacje celów polityki klimatycznej.

Mam ogromną nadzieję, że HUB w Miękini stanie się silnym impulsem rozwoju gospodarczego regionu i przyczyni się do zwiększenia potencjału lokalnych przedsiębiorców, co przełoży się na wygenerowanie nowych, zielonych miejsc pracy. Cieszy mnie fakt, że taka inwestycja, pierwsza w Polsce, powstaje właśnie w Małopolsce

- dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

Zwiększenie potencjału lokalnych producentów do tworzenia konkurencyjnych i nowoczesnych produktów, jak również rozpowszechnienie użytkowania pomp ciepła wymaga wprowadzenia dodatkowych programów wspierających, zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw.

Istotnym elementem tego wsparcia powinno być wykorzystanie funduszy unijnych nowej perspektywy finansowej 2021-2027, w tym Krajowego Planu Odbudowy, Programu Infrastruktura i Środowisko, Regionalnego Programu Operacyjnego, czy Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji. Liczymy również na wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dzięki takim działaniom jak HUB, Małopolska stanie się liderem w zakresie promowania technologii pomp ciepła w całej Polsce, a gmina Krzeszowice będzie przyciągać innowacyjne firmy inwestujące w produkcję pomp ciepła

- podsumowuje wicemarszałek Łukasz Smółka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Wiosenne porządki w krakowskich parkach i zieleńcach Choć do kalendarzowej wiosny pozostało jeszcze trochę czasu, w krakowskich parkach i zieleńcach trwają już przygotowania do nowego sezonu. Brak śniegu pozwolił rozpocząć pierwsze prace porządkowe.Data dodania artykułu: 12.03.2026 19:08Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Wiosenne porządki w krakowskich parkach i zieleńcach Rządowe wsparcie finansowe wzmacnia bezpieczeństwo Krakowian Pod koniec 2025 r. miasto otrzymało ponad 35 mln zł z rządowego Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na działania związane z bezpieczeństwem. Środki finansowe zostały przeznaczone m.in. na doposażenie Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego i zakup 8 samochodów ciężarowych – w tym np. wywrotek, które mogą być wykorzystywane do akcji ratowniczych.Data dodania artykułu: 12.03.2026 15:04Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Rządowe wsparcie finansowe wzmacnia bezpieczeństwo Krakowian 34-letni oszust w rękach policjantów W zeszłym tygodniu policjanci z komisariatu przy ul. Królewskiej zatrzymali mężczyznę, któremu 61-latka zamieszkująca w rejonie Mistrzejowic przekazała dużą sumę pieniędzy. Wcześniej kobieta podczas rozmowy została zmanipulowana przez oszustów, którzy wykorzystując metodę ‘’na pracownika banku’’ nakłonili ją do przekazania pieniędzy. Ponadto zatrzymany mężczyzna okazał się być poszukiwany, natomiast w miejscu jego zamieszkania policjanci ujawnili nielegalne substancje.Data dodania artykułu: 12.03.2026 12:03Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 034-letni oszust w rękach policjantów
Fałszywy kurier zatrzymany przez bocheńskich policjantów Bocheńscy policjanci zatrzymali 35-letniego mieszkańca powiatu oświęcimskiego, który na terenie powiatu bocheńskiego podszywał się pod kuriera. Funkcjonariusze zatrzymali go po pościgu – mężczyzna kierował samochodem będąc pod działaniem alkoholu oraz narkotyków, dodatkowo będąc w posiadaniu mefedronu i metaamfetaminy. Sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt. W trakcie działań prowadzonych na terenie powiatu oświęcimskiego bocheńscy policjanci zostali wsparci przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej w Oświęcimiu.Data dodania artykułu: 12.03.2026 12:01Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Fałszywy kurier zatrzymany przez bocheńskich policjantów Będzie remont ostatniego odcinka Alei Przyjaźni w Krakowie Zarząd Dróg Miasta Krakowa i Wodociągi Miasta Krakowa przygotowują się do ogłoszenia przetargu na remont Alei Przyjaźni – na odcinku od Alei Róż do Alei Solidarności. Zadanie będzie realizowane w ramach ogłoszonego przez prezydenta Krakowa „Paktu dla krakowskich osiedli”.Data dodania artykułu: 12.03.2026 11:58Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Będzie remont ostatniego odcinka Alei Przyjaźni w Krakowie Sprawca kradzieży skarbonek w kościele zatrzymany przez wielickich kryminalnych Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzieże z włamaniem do skarbonek znajdujących się w kościele w Wieliczce.Data dodania artykułu: 12.03.2026 11:50Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Sprawca kradzieży skarbonek w kościele zatrzymany przez wielickich kryminalnych
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 2 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama