Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 13:54
Reklama

Naukowcy sprawdzili, czy szczepionki na koronawirusa mogą zaburzać menstruację

Wprowadzenie do obiegu szczepionek przeciwko COVID-19 budziło wiele wątpliwości wśród pacjentów. Jednym z problemów po przyjęciu dawki miało być relacjonowane przez kobiety rozstrojenie cyklu menstruacyjnego. Badacze sprawdzili, czy substancje zawarte w dostępnych preparatach mogą powodować zaburzenia miesiączkowania i płodności.
Naukowcy sprawdzili, czy szczepionki na koronawirusa mogą zaburzać menstruację

Autor: iStock

Badania wykonane zostały przez ekspertów z Illinois, a ich wynik przytoczyła i opisała na swoim facebookowym profilu wirusolog i immunolog prof. Agnieszka Szuster – Ciesielska. Jak zaznaczono w oryginalnej publikacji, przeprowadzenie analizy spowodowane było pojawiającymi się skargami pacjentek, które poddały się przyjęciu wakcyny przeciw COVID-19, po czym zauważały u siebie zaburzenia menstruacji. Rzeczona praca jest wstępną wersją publikacji naukowej.

W swoim wpisie polska profesor podkreśliła, że na zmiany w cyklu menstruacyjnym może wpływać wiele czynników, np. przewlekły stres, wzmożony wysiłek fizyczny, czynniki chorobowe lub zmiana diety. Zdarzało się jednak, że to właśnie szczepionka dawała podobne objawy. Jako przykład lekarka podała preparat podawany kobietom przeciwko durowi brzusznemu oraz HBV (wirusowe zapalenie wątroby typu B). Reakcja organizmu spowodowana była wówczas wywołaniem przez wakcynę krótkotrwałego stanu zapalnego.

W badaniu przeprowadzonym przez lekarzy z Illinois udział wzięło 39 139 kobiet. Każda z nich była w pełni zaszczepiona. Analizy wykazały, że 42 proc. z nich w wyniku wakcynacji zauważyło u siebie bardziej obfite krwawienie. 44 proc. pacjentek stwierdziło, że nie zaobserwowało w tej kwestii żadnych zmian. Dane te obejmują kobiety, które miesiączkują regularnie.

Kolejną grupą poddaną analizie były pacjentki, u których okres nie występował. Niespodziewane krwawienie pojawiło się po szczepieniu u 71 proc. kobiet stosujących środki antykoncepcyjne o długotrwałym działaniu; 39 proc. pań przyjmujących hormony oraz 66 proc. będących w trakcie menopauzy.

„Zmiany w krwawieniu miesiączkowym po podaniu szczepionki przeciw SARS-CoV-2 nie są ani rzadkie, ani niebezpieczne, jednak zwracanie na to uwagi jest konieczne, aby budować zaufanie do nauki i medycyny.” – podsumowała prof. Agnieszka Szuster – Ciesielska dodając, że pojawienie się podobnych objawów, nawet jeśli związane jest ze szczepieniem, powinno skłonić pacjentki do profilaktycznych badań wykluczających inne przyczyny. „Układ rozrodczy kobiety jest elastyczny i adoptuje się do czynników stresowych w taki sposób, aby sprostać krótkoterminowym wyzwaniom, ale nie zmienić ogólnie płodności jako takiej.” – uspokoiła lekarka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
9,2 mln zł trafi na lokalne drogi. W Brzesku podpisano umowy na pięć inwestycji Powiaty brzeski i wielicki, a także gminy Ryglice, Pleśna oraz Rzezawa otrzymały dofinansowanie na modernizację lokalnej infrastruktury drogowej. Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i zostaną przeznaczone na realizację pięciu inwestycji o łącznej wartości 9,2 mln zł. Umowy na dofinansowanie podpisano w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku. To właśnie powiat brzeski jest największym beneficjentem przyznanych środków. Data dodania artykułu: 24.06.2026 16:08Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 9,2 mln zł trafi na lokalne drogi. W Brzesku podpisano umowy na pięć inwestycji Policjanci i ratownicy walczyli o życie mężczyzny w kryzysie emocjonalnym W niedzielę, 22 czerwca 2026 roku, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce zostali pilnie skierowani do jednej z miejscowości na terenie powiatu wielickiego, gdzie według zgłoszenia pomocy potrzebował mężczyzna znajdujący się w kryzysie emocjonalnym. Data dodania artykułu: 24.06.2026 14:12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 Policjanci i ratownicy walczyli o życie mężczyzny w kryzysie emocjonalnym Anna Gąsłowska kończy pracę w szkole w Woli Batorskiej. Przez 42 lata była związana z jedną placówką Po 42 latach pracy w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Woli Batorskiej na emeryturę przechodzi dyrektor Anna Gąsłowska. Przez dwie dekady kierowała placówką, z którą była związana od początku swojej zawodowej drogi. Data dodania artykułu: 23.06.2026 21:54Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 Anna Gąsłowska kończy pracę w szkole w Woli Batorskiej. Przez 42 lata była związana z jedną placówką
Reklama
Reklama
Reklamahostovita.pl

Temperatura: 28°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama