Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 12:50
Reklama

20-letni sprawca pobicia i ataku na tle rasistowskim w rękach Policji

Kliknij aby odtworzyć

Do zdarzenia doszło 14 lipca, około godziny 19:30, na przystanku przy ul. Krakowskiej w Wieliczce. 45-letni mieszkaniec Wieliczki, który wracał do domu autobusem, stanął w obronie obywatela Konga, do którego dwóch młodych mężczyzn kierowało obraźliwe, rasistowskie słowa. Agresja jednego z napastników przeniosła się na 45-latka , który został pobity. Po napadzie agresor uciekł.  Wczoraj,  20-letni sprawca został zatrzymany w rejonie Dworca Centralnego w Warszawie, przez funkcjonariuszy policji z Wieliczki, Krakowa oraz Warszawy.

Kliknij aby odtworzyć

14 lipca b.r. dwóch młodych mężczyzn,  jadąc autobusem podmiejskim z Krakowa do Wieliczki wykrzykiwało wulgarne hasła.  Gdy wysiedli na jednym z przystanków w Wieliczce, swoją agresję słowną skierowali w stronę  ciemnoskórego mężczyzny, który w tym czasie oczekiwał na przyjazd innego autobusu. Ponieważ 45–letni pasażer autobusu był świadkiem  ich agresywnego zachowania w pojeździe, podejrzewał, że oczekującemu na przystanku czarnoskóremu mężczyźnie może grozić niebezpieczeństwo. 45-latek  zdecydował się więc na opuszczenie  autobusu, i zwrócenie uwagi młodym ludziom na niestosowność ich zachowania. Wtedy to jeden z dwójki mężczyzn, 20- letni mieszkaniec Krakowa, swoją agresję skierował w kierunku 45-latka. Zaczął go kopać po ciele, odgrażać się a następnie butlą  z gazem łzawiącym, uderzył go kilkakrotnie w głowę.
Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, po otrzymaniu telefonicznego zgłoszenia o tym zdarzeniu skierował na miejsce patrol. Funkcjonariusze powiadomili karetkę pogotowia, która zabrała rannego 45-latka do szpitala. Z uwagi, na to, że przed przybyciem mundurowych, młodzi mężczyźni oddalili się w kierunku pobliskiego  osiedla, na miejsce skierowano kolejne radiowozy. Zabezpieczono monitoring z autobusu, ustalono świadków zdarzenia i podjęto czynności poszukiwacze za sprawcami.

Funkcjonariusze, po przeanalizowaniu zabezpieczonych nagrań, a także postów z filmami, które zostały umieszczone na jednym z portali internetowych przez sprawce, ustalili dane 20-latka, który dokonał pobicia 45-letniego mężczyzny a także słownie zaatakował obywatela Konga. Mundurowi ustalili, że sprawca w celu uniknięcia kary, uciekł do Warszawy i tam się ukrywa. Do stolicy niezwłocznie udali się wieliccy kryminalni wspólnie z kryminalnymi Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. 16 lipca około godziny 15:30, w rejonie Dworca Centralnego, wspólnie z funkcjonariuszami Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji i komisariatu kolejowego zatrzymali sprawcę.

17 lipca, w wielickiej komendzie 20-latkowi postawiono zarzuty publicznego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych (do czego się nie przyznał), a także naruszenia czynności narządu ciała poniżej 7 dni oraz gróźb karalnych pozbawienia życia kierowanych pod adresem 45 letniego mieszkańca Wieliczki (do tych zarzutów przyznał się).

Aktualnie podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie zapadną dalsze decyzje co do jego osoby. Grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
9,2 mln zł trafi na lokalne drogi. W Brzesku podpisano umowy na pięć inwestycji Powiaty brzeski i wielicki, a także gminy Ryglice, Pleśna oraz Rzezawa otrzymały dofinansowanie na modernizację lokalnej infrastruktury drogowej. Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i zostaną przeznaczone na realizację pięciu inwestycji o łącznej wartości 9,2 mln zł. Umowy na dofinansowanie podpisano w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku. To właśnie powiat brzeski jest największym beneficjentem przyznanych środków. Data dodania artykułu: 24.06.2026 16:08Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 9,2 mln zł trafi na lokalne drogi. W Brzesku podpisano umowy na pięć inwestycji Policjanci i ratownicy walczyli o życie mężczyzny w kryzysie emocjonalnym W niedzielę, 22 czerwca 2026 roku, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce zostali pilnie skierowani do jednej z miejscowości na terenie powiatu wielickiego, gdzie według zgłoszenia pomocy potrzebował mężczyzna znajdujący się w kryzysie emocjonalnym. Data dodania artykułu: 24.06.2026 14:12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 Policjanci i ratownicy walczyli o życie mężczyzny w kryzysie emocjonalnym Anna Gąsłowska kończy pracę w szkole w Woli Batorskiej. Przez 42 lata była związana z jedną placówką Po 42 latach pracy w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Woli Batorskiej na emeryturę przechodzi dyrektor Anna Gąsłowska. Przez dwie dekady kierowała placówką, z którą była związana od początku swojej zawodowej drogi. Data dodania artykułu: 23.06.2026 21:54Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 Anna Gąsłowska kończy pracę w szkole w Woli Batorskiej. Przez 42 lata była związana z jedną placówką
Reklama
Reklama
Reklamahostovita.pl

Temperatura: 27°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklamahostovita.pl
Reklama
Reklama
Reklama