Uwaga na oszustwa telekomunikacyjne, których przykłady prezentujemy poniżej.

  • 16.04.2021, 16:43
  • KWP Kraków
Uwaga na oszustwa telekomunikacyjne, których przykłady prezentujemy poniżej.

Wysyłanie smsów podszywając się pod firmę kurierską

W ostatnim czasie jest to jedna z bardzo popularnych prób oszustwa. Oszuści informują potencjalnego klienta o tym, że wysyłana do niego przesyłka została zatrzymana przez służby celne i zachęcają do kliknięcia w link w celu uzyskania szczegółowych informacji np. sprawdzenie miejsca, w którym znajduje się paczka. Innym argumentem wysyłania linków jest instalacji aplikacji do odbioru paczki np. otrzymania kodu mającego umożliwić odbiór towaru. Tymczasem rzeczywistym celem kliknięcia w link czy pobrania aplikacji jest wyłudzenie danych do logowania do naszego banku ( strona przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku), bądź zainstalowanie złośliwego oprogramowania i kradzież pieniędzy z konta bankowego.

Prowokowanie oddzwaniania na numer o wysokiej opłacie.

Użytkownik oddzwania na numer widniejący w telefonie jako „nieodebrane połączenie”. W rzeczywistości wykonanie połączenia generuje bardzo wysokie koszty, gdyż z reguły „oddzwaniamy” na numer zagraniczny – dodatkowo płatny.

Wyłudzanie kodów doładowujących poprzez SMS.

Tą metodą, oszuści podszywają się pod dostawcę usług komórkowych. Wysłana przez nich informacja o możliwych korzyściach ma zachęcić użytkownika do odesłania zwrotnego kodu z „doładowaniem” – zgodą na obciążenie konta abonenta. Kod ten zostaje następnie wykorzystany przez naciągaczy.

Podmiana numerów kont bankowych na fakturach.

Metoda ta polega na dokonaniu kradzieży emaila z jakimś rachunkiem ze skrzynki użytkownika (tam zostaje skasowany) i zmianie na tym rachunku numeru konta bankowego operatora na inny – należący do oszustów. Po czym poszkodowany dostaje email z podmienianym rachunkiem i nieświadomy wpłaca pieniądze na konto przestępców.

International Revenue Share Fraud.

To nadużycie polega na generowaniu sztucznego ruchu na zagraniczne numery należące do oszustów. Oszust przekonuje nas do wysłania SMS-ów lub wykonania rozmów telefonicznych. Przy pomocy sztuczek socjotechnicznych, z reguły w Internecie (bonusy do gier , filmy za darmo), przekonuje nas do takiej aktywności bezpośrednio, bądź do zainstalowania oprogramowania podszywającego się pod legalne, które następnie SMS-uje/dzwoni bez naszej wiedzy. Oszuści zarabiają na podziale zysków (revenue share) z operatorem, u którego terminują rozmowy/SMSy.

Wprowadzanie w błąd w celu akceptacji przez użytkownika subskrypcji

Osoba chcąca skorzystać z różnych serwisów w Internecie, np. obejrzeć film, podaje swój numer telefonu w celu otrzymania kodu dla uruchomienia wybranej usługi. Po wysłaniu kodu, zamiast tego, użytkownik uruchomia możliwość otrzymywania SMS-ów wysokopłatnych przy odbiorze. Nieświadome uruchomienie tego typu smsów może spowodować także ściąganie aplikacji z nieznanego źródła.

Uważajmy, gdyż każdy z nas może paść ofiarą oszustów. Przykłady oszust telekomunikacyjnych mają różne formy oraz są ciągle modyfikowane. Jak się przed nimi bronić? Najlepiej rezygnować z usług co do których mamy podejrzenia, często zmieniać hasła ważnych witryn np. związanych z kontami bankowymi czy skrzynką mailową, nie instalować aplikacji pochodzących z niepewnego źródła. Sposobem obrony przed oszustami jest także regularne nabywanie informacji związanych z metodami ich działania.

KWP Kraków

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu wielicka.tv. Tarnowskie Media Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie (33-101) przy ul. Cypriana Kamila Norwida 18 jest Administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe