SONOMETR W SŁUŻBIE BOCHEŃSKIEJ DROGÓWKI

  • 05.08.2021, 15:16
  • KPP Bochnia
SONOMETR W SŁUŻBIE BOCHEŃSKIEJ DROGÓWKI
Duża popularność sportowych tłumików oraz liczne sytuacje w których kierujący pojazdami celowo „chwalą” się głośnym wydechem, spowodowały sytuację w której dochodzi do łamania przepisów oraz licznych skarg na takie działania. Miernik poziomu dźwięku pozwala policjantom zbadać poziom hałasu w kontrolowanych pojazdach i to czy mieści się on w dopuszczalnych normach.

Od kilku miesięcy miernik przeznaczony do pomiaru hałasu wytwarzanego przez pojazdy samochodowe na postoju, a także do oceny głośności sygnału dźwiękowego klaksonu wykorzystywany jest przez policjantów bocheńskiej drogówki do kontroli dźwięku wydawanego przez pojazdy poruszające się po drogach powiatu. Funkcjonariusze korzystają z niego w trakcie standardowych kontroli pojazdów, w przypadku podejrzenia zbyt głośnego wydechu. 
Sposób wykonania pomiaru:
Pojazd w momencie wykonywania pomiaru powinien znajdować się na twardym asfaltowym lub betonowym podłożu. Urządzenie ustawiane jest na wysokości wylotu rury wydechowej a pomiar musi odbywać się przy stałych obrotach pojazdu. 
Dopuszczalne normy:
Maksymalne natężenie hałasu nie może być większe niż:
- 93 dB w samochodach benzynowych
- 96 dB w samochodach z silnikiem diesla
- 94 dB w motocyklach z silnikiem mniejszym niż 125cm3
- 96 dB w motocyklach z silnikiem większym niż 125cm3.
Przepisy:
Przepisy związane z nadmiernym hałasem powodowanym przez pojazd reguluje art. 60.ust.2 pkt. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowych:
Zabrania się kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem. Za zbyt głośny wydech taryfikator przewiduje 300 zł mandatu. 

zdj.poglądowe

KPP Bochnia

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu wielicka.tv. Tarnowskie Media Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie (33-101) przy ul. Cypriana Kamila Norwida 18 jest Administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe