Łapanów. Mieszkańcy walczą ze skutkami powodzi

  • 21.06.2020, 16:33
  • Natalia Tryba
tar-2020-06-21_lapanowgotowy.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
W związku aktualną sytuacją hydrologiczną zebrał się Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Wicestarosty Ryszarda Drożdżaka. Jeszcze przed posiedzeniem sztabu Starosta Bocheński ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie części powiatu obejmujący trzy gminy: Łapanów, Bochnia oraz miasto Bochnia. Nocna ulewa największe szkody wywoła w gminie Łapanów.

W obradach uczestniczyli przedstawiciele Miasta Bochnia, Gminy Bochnia, straży pożarnej, policji i Powiatowego Zarządu Dróg w Bochni. Głównym  tematem spotkania była obecna sytuacja na terenie Gminy Łapanów. Rzeka Stradomka w gminie Łapanów w wyniku intensywnych opadów deszczu wystąpiła z brzegów i przelała się przez wał przeciwpowodziowy. Zalane zostało centrum Łapanowa, wiele budynków w tym zabytkowy kościół pw. Św. Bartłomieja. Trudna sytuacja jest również w innych miejscowościach gminy Łapanów.

Na drogach występują utrudnienia. Droga Wieruszyce - Cichawka - Leszczyna jest nieprzejezdna, a w Tarnawie, gdzie doszło do częściowego obsunięcia się drogi odbywa się ruch wahadłowy.

Niestety prognozy pogody na dziś są niepokojące, bo meteorolodzy zapowiadają intensywne opady deszczu.

W gminie Łapanów trwa akcja ratunkowa w której bierze udział 5 zastępów KP PSP w Bochni oraz 23 jednostki OSP z ternu powiatu w sumie 130 druhów. Nad ranem ewakuowano łącznie 48 osób, które po opadnięciu wody w większości wróciły do swoich domów. Obecnie trwa wypompowywanie wody z zalanych domów i budynków gospodarczych.

Niestety sytuacja jest bardzo poważna, a w Łapanowie i w okolicy wręcz dramatyczna. Obecnie woda w Stradomce opada. Rośnie jednak poziom Raby, której Stradomka jest dopływem. Służby na bieżąco monitorują sytuację – mówi Wicestarosta Ryszard Drożdżak.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

"Wypłata 6 tys. zł w przypadku zalanych budynków". Ustalenia małopolskiego zespołu zarządzania kryzysowego

‼️Widzisz utrudnienia, pożar lub kolizję?‼️
🆘Poinformuj nas o tym!🆘
📩Wiadomość na Facebook’u📩
🤳 czy sms : 5️⃣0️⃣1️⃣ 0️⃣0️⃣5️⃣ 8️⃣5️⃣2️⃣
🔸Mile widziane zdjęcia 📸 oraz filmy🎥🔸

Natalia Tryba

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu wielicka.tv. Tarnowskie Media Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie (33-101) przy ul. Cypriana Kamila Norwida 18 jest Administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe