Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 20 sierpnia 2026 06:24
Reklama

Obraz z serca przekazany Wieliczce. Mieszkańcy mogą zaproponować jego tytuł

Obraz z serca przekazany Wieliczce. Mieszkańcy mogą zaproponować jego tytuł

30 czerwca 2026 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Wieliczka odbyło się wyjątkowe spotkanie z Bolesławem Sporyszem — wieliczaninem, artystą plastykiem i muzykiem, związanym z Grupą Twórczą „W Wolnej Chwili”, działającą pod patronatem Wielickiego Centrum Kultury.

Artysta od lat łączy w swoim życiu dwie pasje: malarstwo i muzykę. Tworzy obrazy, gra na perkusji, a inspiracji szuka przede wszystkim w tym, co bliskie i codzienne — w naturze, świetle, kolorze, nastroju chwili oraz otaczającym świecie.

Podczas wizyty w wielickim magistracie Bolesław Sporysz przekazał Miastu i Gminie Wieliczka własnoręcznie wykonany obraz. W imieniu Rafała Ślęczki, Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka, dar przyjęła Aneta Tracz, Dyrektor Wydziału Promocji, Rozwoju i Komunikacji Społecznej.

Przekazane dzieło ma pozostać w przestrzeni Urzędu Miasta. To nie tylko artystyczny gest, ale również symboliczny dar od mieszkańca dla lokalnej wspólnoty.

Obraz przedstawia spokojny pejzaż z drzewami odbijającymi się w tafli wody. Kompozycja utrzymana jest w subtelnym, wyciszonym klimacie. Błękity, szarości i ciepłe refleksy budują nastrój zatrzymanej chwili — takiej, przy której można na moment zwolnić, zatrzymać się i po prostu popatrzeć.

Miasto podziękowało artyście za piękny gest oraz za pracę, która zostanie z mieszkańcami w przestrzeni urzędu. Co ciekawe, obraz nie ma jeszcze tytułu. Dlatego Urząd Miasta i Gminy Wieliczka zaprosił mieszkańców do wspólnej zabawy i zgłaszania własnych propozycji.

Pomysły na tytuł obrazu można wpisywać w komentarzach pod postem opublikowanym przez Miasto i Gminę Wieliczka. Być może jedna z propozycji zostanie z dziełem na dłużej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Czołowe zderzenie ciężarówki z busem w Łazanach! Strażacy rozcinali pojazd. Ranni 40-latek i 16-latek Bardzo poważny wypadek na drodze wojewódzkiej nr 966 w Łazanach w powiecie wielickim. W poniedziałek, 17 sierpnia, około godz. 11.10 doszło tam do czołowego zderzenia samochodu dostawczego z ciężarówką. Busem podróżowali dwaj mężczyźni w wieku około 40 i 16 lat. Obaj zostali ranni. Aby wydostać poszkodowanych z rozbitego pojazdu, strażacy musieli użyć specjalistycznych narzędzi hydraulicznych. Droga wojewódzka nr 966 pozostaje całkowicie zablokowana. Data dodania artykułu: 17.08.2026 12:13 Czołowe zderzenie ciężarówki z busem w Łazanach! Strażacy rozcinali pojazd. Ranni 40-latek i 16-latek Woda na godziny, cierpliwość na wyczerpaniu. Mieszkańcy Biskupic są wściekli, kryzys uderza też w Gdów Suche krany, woda wydawana z zastępczych punktów, kolejne komunikaty i brak pewności, czy następnego dnia będzie można normalnie wziąć prysznic, ugotować obiad czy zrobić pranie. Kryzys wodociągowy na pograniczu gmin Biskupice i Gdów trwa, a emocje mieszkańców sięgają zenitu. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy Jawczyc, Zborówka i części Zabłocia. W internecie padają oskarżenia o chaos informacyjny, wieloletnie zaniedbania i fatalne zabezpieczenie dostaw. Samorządowcy odpowiadają: trwa susza, pobór wody gwałtownie wzrósł, a możliwości systemu są ograniczone. Problem jest jednak znacznie starszy niż obecna fala upałów. Data dodania artykułu: 08.08.2026 18:02 Woda na godziny, cierpliwość na wyczerpaniu. Mieszkańcy Biskupic są wściekli, kryzys uderza też w Gdów Nagle dostał udaru. Policjanci z Niepołomic ruszyli z pomocą. Żona podziękowała im w poruszającym liście Szybka reakcja, opanowanie i właściwa ocena sytuacji mogły mieć ogromne znaczenie dla zdrowia mężczyzny, który nagle doznał udaru mózgu. Do dramatycznego zdarzenia doszło w budynku Komisariatu Policji w Niepołomicach. Kobieta przyjechała tam wraz z mężem, który podczas podróży samochodem zaczął bardzo źle się czuć. Policjanci natychmiast udzielili mu pomocy, wezwali ratowników medycznych i pozostali przy małżeństwie do czasu przyjazdu karetki. Po wszystkim żona mężczyzny przesłała do komendanta komisariatu podziękowania za profesjonalizm, empatię i zaangażowanie funkcjonariuszy. Data dodania artykułu: 17.08.2026 20:46 Nagle dostał udaru. Policjanci z Niepołomic ruszyli z pomocą. Żona podziękowała im w poruszającym liście
Reklama
„Nie jesteś sama”. Małopolska wspiera rodziny po stracie dziecka. Ważny projekt Fundacji Opes 139 Strata dziecka w wyniku poronienia czy martwego urodzenia to doświadczenie, z którym wiele rodzin nadal pozostaje niemal zupełnie samotnych. Brakuje wiedzy o przysługujących prawach, odpowiedniego wsparcia psychologicznego, a niekiedy także właściwej komunikacji ze strony personelu medycznego. Tarnowska Fundacja Opes 139 chce to zmieniać. W 2026 roku realizuje projekt „Nie jesteś sama – wsparcie Małopolski dla rodzin po stracie dziecka nienarodzonego”. To szeroki program obejmujący bezpośrednią pomoc rodzicom, warsztaty, działania informacyjne, wsparcie szpitali oraz podnoszenie kompetencji personelu medycznego. Projekt finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego. Data dodania artykułu: 19.08.2026 22:09Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 „Nie jesteś sama”. Małopolska wspiera rodziny po stracie dziecka. Ważny projekt Fundacji Opes 139 Brutalny napad na 24-latka w Krakowie. Próbował uciekać, przewrócił się. Dopadła go grupa napastników Brutalny atak w krakowskim Bieżanowie. 24-letni mieszkaniec Krakowa po wyjściu z autobusu został zaatakowany przez grupę osób. Mężczyzna próbował uciekać, jednak przewrócił się, a napastnicy go dopadli, pobili i okradli. Jeden z agresorów miał użyć niebezpiecznego przedmiotu i uderzyć pokrzywdzonego w rękę. Policjanci z Komisariatu Policji VI w Krakowie ustalili osoby mające związek ze zdarzeniem. Zatrzymano 42-latka, 20-latka oraz dwóch nieletnich w wieku 15 i 16 lat. Najstarszemu z podejrzanych grozi nawet 20 lat więzienia, a z uwagi na działanie w warunkach recydywy kara może być jeszcze wyższa. Data dodania artykułu: 19.08.2026 20:02Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 Brutalny napad na 24-latka w Krakowie. Próbował uciekać, przewrócił się. Dopadła go grupa napastników 140 zdarzeń odnotowała policja w powiecie Wielickim przez okres wakacyjny Powiat wielicki ze względu na wiele lokalnych atrakcji w czasie wakacyjnym cieszy się dużą popularnością. Większy ruch na drogach przekłada się jednak na liczbę niebezpiecznych zdarzeń. Data dodania artykułu: 19.08.2026 13:25Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 140 zdarzeń odnotowała policja w powiecie Wielickim przez okres wakacyjny
Reklamahostovita.pl

Temperatura: 15°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklamahostovita.pl
Reklama
Reklama
Reklama