Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 8 maja 2026 05:30
Reklama

Powiększa się liczba miast, w których nie kupimy alkoholu nocą

W ciągu ostatnich miesięcy do listy miast, które ograniczyły możliwość sprzedaży wyrobów alkoholowych, dołączyły m.in. Władysławowo i Piekary Śląskie. Ostatnimi czasy zakaz handlu trunkami w godzinach nocnych wprowadziła też Ruda Śląska. Czy możemy spodziewać się takiego posunięcia również w naszym mieście?
Powiększa się liczba miast, w których nie kupimy alkoholu nocą

Autor: iStock

Grono się powiększa

Dotychczas zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych obowiązywał w kilku, miastach. Ta lista jednak sukcesywnie się wydłuża. „Nie” dla napojów procentowych powiedziały m.in.: Piotrków Trybunalski, Sosnowiec, Piekary Śląskie i Władysławo. W ostatnim czasie dołączyła do nich też Ruda Śląska, która chce walczyć z zakłócaniem porządku publicznego. Zakaz dotyczy głównie sklepów i stacji benzynowych, jednak alkohol w dalszym ciągu można spożywać na terenie większości restauracji, barów, klubów i punktów gastronomicznych.

Problemy z alkoholem

Rozwiązanie, choć może wydawać się kontrowersyjne, to przede wszystkim troska o dobro mieszkańców. Oprócz aktów wandalizmu i zakłócania ciszy nocnej, samorządy wskazują jako powód również problemy z nadużywaniem alkoholu przez mieszkańców.

„My (Mieszkańcy) Gminy Władysławowo, mamy coraz większy problem z nadużywaniem alkoholu! To temat, o którym wstydzimy się mówić. To problem, którego często nie chcemy widzieć i nie chcemy się do niego przyznać. Problem nadużywania spożycia alkoholu często się pogłębia i wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, lecz na naszą rodzinę pracę i codzienne funkcjonowanie.” – tak sprawę komentował burmistrz Władysławowa Roman Kużel na łamach puck.naszemiasto.pl. Gmina po 12 miesiącach chce ocenić efekty wprowadzonej zmiany.

Jakim prawem?

Możliwość wprowadzenia takiego zakazu umożliwia ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Maksymalnie granice, w jakich może obowiązywać, to godziny pomiędzy 22 a 6 rano. Niektóre miasta określają dokładnie taki przedział czasowy, inne zakazują sprzedaży dopiero po północy. O uchwaleniu ograniczeń w sprzedaży trunków decydują samorządy.

W Elblągu na tę chwilę taki zakaz nie obowiązuje.

- Na chwilę obecną nie posiadam informacji, jakoby w Elblągu miał zostać wprowadzony zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Być może toczyły się rozmowy Rady Miasta na ten temat, jednak nie weszła w życie żadna uchwała, która mogłaby to regulować – tłumaczy nam Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego Urzędu Miasta w Elblągu. Tę informację potwierdza też radny Robert Turlej, który wyjaśnia nam, że „kiedyś padały takie propozycje, jednak nigdy nie doszło do szerszej dyskusji na ten temat”.

Rzecznik elbląskiego urzędu, Łukasz Mierzejewski uczula też, aby nie mylić stosowanych obecnie ograniczeń z pojęciem „prohibicji”, która panowała w latach dwudziestych na terenie Stanów Zjednoczonych, choć również polegała na ograniczeniu dostępu do napojów alkoholowych.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Wielkie zainteresowanie w Trzcianie. Seniorzy chcą działać razem Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Aż 63 mieszkańców pojawiło się na pierwszym spotkaniu dotyczącym utworzenia Klubu Seniora w Trzcianie. Uczestnicy nie tylko zadeklarowali chęć wspólnego działania, ale podjęli również decyzję o powołaniu stowarzyszenia, które ma integrować i aktywizować lokalnych seniorów.Data dodania artykułu: 07.05.2026 10:37Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Wielkie zainteresowanie w Trzcianie. Seniorzy chcą działać razem 23-latek postrzelił swojego rówieśnika po imprezie, poszło o dziewczynę. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstw 3 maja br. funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Krzeszowicach zatrzymali 23-latka podejrzanego o usiłowanie zabójstwa swojego znajomego, poprzez oddanie w jego kierunku strzału z broni palnej. Sprawca decyzją Sądu został aresztowany na trzy miesiące.Data dodania artykułu: 07.05.2026 10:21Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 023-latek postrzelił swojego rówieśnika po imprezie, poszło o dziewczynę. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstw Kryminalni z Wieliczki zatrzymali podejrzanych o kradzieże z włamaniem Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce zatrzymali 48-letniego mieszkańca Krakowa podejrzanego o kradzież z włamaniem do sklepu oraz kilku kradzieży z włamaniem do myjni samochodowych na terenie powiatu wielickiego. Zarzut pomocnictwa w kradzieży z włamaniem usłyszała również 29-letnia mieszkanka gminy Wieliczka.Data dodania artykułu: 07.05.2026 10:12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0Kryminalni z Wieliczki zatrzymali podejrzanych o kradzieże z włamaniem
Reklama
Reklama
Reklamahostovita.pl
umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 12°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama