Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 15:42
Reklama

Powiększa się liczba miast, w których nie kupimy alkoholu nocą

W ciągu ostatnich miesięcy do listy miast, które ograniczyły możliwość sprzedaży wyrobów alkoholowych, dołączyły m.in. Władysławowo i Piekary Śląskie. Ostatnimi czasy zakaz handlu trunkami w godzinach nocnych wprowadziła też Ruda Śląska. Czy możemy spodziewać się takiego posunięcia również w naszym mieście?
Powiększa się liczba miast, w których nie kupimy alkoholu nocą

Autor: iStock

Grono się powiększa

Dotychczas zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych obowiązywał w kilku, miastach. Ta lista jednak sukcesywnie się wydłuża. „Nie” dla napojów procentowych powiedziały m.in.: Piotrków Trybunalski, Sosnowiec, Piekary Śląskie i Władysławo. W ostatnim czasie dołączyła do nich też Ruda Śląska, która chce walczyć z zakłócaniem porządku publicznego. Zakaz dotyczy głównie sklepów i stacji benzynowych, jednak alkohol w dalszym ciągu można spożywać na terenie większości restauracji, barów, klubów i punktów gastronomicznych.

Problemy z alkoholem

Rozwiązanie, choć może wydawać się kontrowersyjne, to przede wszystkim troska o dobro mieszkańców. Oprócz aktów wandalizmu i zakłócania ciszy nocnej, samorządy wskazują jako powód również problemy z nadużywaniem alkoholu przez mieszkańców.

„My (Mieszkańcy) Gminy Władysławowo, mamy coraz większy problem z nadużywaniem alkoholu! To temat, o którym wstydzimy się mówić. To problem, którego często nie chcemy widzieć i nie chcemy się do niego przyznać. Problem nadużywania spożycia alkoholu często się pogłębia i wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, lecz na naszą rodzinę pracę i codzienne funkcjonowanie.” – tak sprawę komentował burmistrz Władysławowa Roman Kużel na łamach puck.naszemiasto.pl. Gmina po 12 miesiącach chce ocenić efekty wprowadzonej zmiany.

Jakim prawem?

Możliwość wprowadzenia takiego zakazu umożliwia ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Maksymalnie granice, w jakich może obowiązywać, to godziny pomiędzy 22 a 6 rano. Niektóre miasta określają dokładnie taki przedział czasowy, inne zakazują sprzedaży dopiero po północy. O uchwaleniu ograniczeń w sprzedaży trunków decydują samorządy.

W Elblągu na tę chwilę taki zakaz nie obowiązuje.

- Na chwilę obecną nie posiadam informacji, jakoby w Elblągu miał zostać wprowadzony zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych. Być może toczyły się rozmowy Rady Miasta na ten temat, jednak nie weszła w życie żadna uchwała, która mogłaby to regulować – tłumaczy nam Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego Urzędu Miasta w Elblągu. Tę informację potwierdza też radny Robert Turlej, który wyjaśnia nam, że „kiedyś padały takie propozycje, jednak nigdy nie doszło do szerszej dyskusji na ten temat”.

Rzecznik elbląskiego urzędu, Łukasz Mierzejewski uczula też, aby nie mylić stosowanych obecnie ograniczeń z pojęciem „prohibicji”, która panowała w latach dwudziestych na terenie Stanów Zjednoczonych, choć również polegała na ograniczeniu dostępu do napojów alkoholowych.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
9,2 mln zł trafi na lokalne drogi. W Brzesku podpisano umowy na pięć inwestycji Powiaty brzeski i wielicki, a także gminy Ryglice, Pleśna oraz Rzezawa otrzymały dofinansowanie na modernizację lokalnej infrastruktury drogowej. Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i zostaną przeznaczone na realizację pięciu inwestycji o łącznej wartości 9,2 mln zł. Umowy na dofinansowanie podpisano w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku. To właśnie powiat brzeski jest największym beneficjentem przyznanych środków. Data dodania artykułu: 24.06.2026 16:08Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 9,2 mln zł trafi na lokalne drogi. W Brzesku podpisano umowy na pięć inwestycji Policjanci i ratownicy walczyli o życie mężczyzny w kryzysie emocjonalnym W niedzielę, 22 czerwca 2026 roku, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce zostali pilnie skierowani do jednej z miejscowości na terenie powiatu wielickiego, gdzie według zgłoszenia pomocy potrzebował mężczyzna znajdujący się w kryzysie emocjonalnym. Data dodania artykułu: 24.06.2026 14:12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 Policjanci i ratownicy walczyli o życie mężczyzny w kryzysie emocjonalnym Anna Gąsłowska kończy pracę w szkole w Woli Batorskiej. Przez 42 lata była związana z jedną placówką Po 42 latach pracy w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Woli Batorskiej na emeryturę przechodzi dyrektor Anna Gąsłowska. Przez dwie dekady kierowała placówką, z którą była związana od początku swojej zawodowej drogi. Data dodania artykułu: 23.06.2026 21:54Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 Anna Gąsłowska kończy pracę w szkole w Woli Batorskiej. Przez 42 lata była związana z jedną placówką
Reklama
Reklama
Reklamahostovita.pl

Temperatura: 29°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklamahostovita.pl
Reklama
Reklama
Reklama