Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 24 września 2022 19:31
Reklama https://aatrenkar-karcher.pl/

Rządowy Fundusz Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych dla terenów popegeerowskich w powiecie proszowickim

Prawie 14 milionów złotych trafiło do gmin popegeerowskich w powiecie proszowickim. Fundusze z III edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych mają być przeznaczone na realizację zadań w miejscach, które kiedyś ucierpiały przez działanie Państwowych Gospodarstw Rolnych. W poniedziałkowe popołudnie w samym sercu Proszowic miało miejsce oficjalne przekazanie samorządowcom symbolicznych czeków.
Rządowy Fundusz Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych dla terenów popegeerowskich w powiecie proszowickim

 - Tak naprawdę te pieniądze uchwalane poprzez budżet państwa poprzez pana premiera Mateusza Morawieckiego, a później rozdysponowywane przez samorządy budują Polskę, powiatową, gminną. Gdyby nie wspaniałe wnioski, gdyby nie te prośby państwa tutaj lokalnie w powiecie proszowickim, w gminach powiatu proszowickiego nie byłoby tych pieniędzy. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że pieniądze na tereny popegeerowskie to pieniądze na odbudowę tych terenów, które były traktowane w czasach transformacji jako Polska B - mówi Norbert Kaczmarczyk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

 - Powiat proszowicki i gminy, które go tworzą, nie należą do jednostek samorządu terytorialnego, finansowo zasobnych i bogatych. Wiemy o tym, bo do województwa spływają nieraz prośby o wsparcie różnych inwestycji. Część z nich była wymieniona, jak chociażby obwodnica czy czy modernizacja szpitala powiatowego w Proszowicach. My z poziomu budżetu województwa wspieramy te samorządy, które potrzebują i nie mogą się uporać z zadaniami kosztownymi, ale cieszy nas, tym bardziej że jest program rządowy. Te miliony wpłyną do tych samorządów, bo to stwarza też możliwości, żeby wesprzeć inne zadania i także pomóc tam, gdzie ta pomoc jest potrzebna - dodaje Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Promesy dla przedstawicieli samorządów, które otrzymały dofinansowanie, wręczał I Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, wraz z lokalnymi parlamentarzystami.

-  Nasza dzisiejsze spotkanie, obecność pana marszałka Gawrona, jest też  podkreśleniem tego, że doskonale współpracuje administracja rządowa z samorządową na poziomie województwa na poziomie gminnym i powiatowym. To jest przykład harmonii, jaka istnieje pomiędzy tymi administracjami z korzyścią dla mieszkańców naszych regionów. Cieszymy się z tego - tłumaczy Ryszard Pagacz, I Wicewojewoda Małopolski. 


- Rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczył na nabór w ramach  Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład  na zadania na tereny po PGR-owskie, kwotę ponad 4 miliardy złotych. To jest ogromna kwota, która wpłynęła do właśnie gmin, do samorządów, gdzie kiedyś tam funkcjonowały PGR-y i te obszary zostały mocno zdegradowane - wyjaśnia Józefa Szczurek-Żelazko, poseł na Sejm RP.

 - Mam nadzieję, że to nie ostatnia  tego typu konferencja, która odbędzie się tutaj w Proszowicach. Wiemy doskonale, że przed nami kolejne edycje środków finansowych dedykowanych dla samorządów w ramach Polskiego Ładu i myślę, że kolejne dobre wieści  przed nami tutaj dla mieszkańców powiatu proszowickiego, ponieważ niezbędne inwestycje, które służą tutaj komfortowi i bezpieczeństwu życia, trafiają na tę ziemię, a nasi samorządowcy, panowie, starostowie, wójtowie, burmistrzowie w sposób racjonalny i dobry wykorzystują te środki finansowe - dodaje Wiesław Krajewski, poseł na Sejm RP.

Powiat proszowicki i gminy z powiatu dzięki otrzymanym środkom będą mogły zrealizować  6 zadań. Wśród nich znajdują się inwestycje, które będą służyć mieszkańcom.  

 - Myślę, że dzięki tym środkom, które trafią do naszych małych ojczyzn, będzie możliwe przywrócenie im tak naprawdę  świetności. Za waszą działalność, bo tak to w historii było, że wcześniej to samorządowcy musieli jeździć do Warszawy, a dzisiaj to posłowie przyjeżdżają senatorowie, a nawet i ministrowie przyjeżdżają do samorządów, do tych lokalnych, małych miejscowości, do tych małych ojczyzn, z których się wywodzą - mówi Krystian Hytroś, starosta proszowicki.

 - Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że tak znaczne środki trafiają do naszych gmin i w imieniu właśnie wójtów i burmistrzów  chcę podziękować za to wsparcie, za to lobbowanie, za pozytywne rozpatrzenie wniosków, które mają służyć właśnie poprawie życia mieszkańców tych miejscowości, w których funkcjonowały PGR-y, tak jak w przypadku Proszowic są to Jakubowice. Dziękujemy za ten program, bo to jest program, którego nie było przez lata i nie było możliwości zdobycia takich funduszy na rzecz tych właśnie terenów wiejskich - dodaje Grzegorz Cichy, burmistrz Miasta i Gminy Proszowice.

W całej Polsce pozytywną rekomendację do otrzymania środków z budżetu państwa uzyskało ponad 1800 wniosków.

- Chcemy również uczynić tak, aby mieszkańcy tych właśnie terenów po byłych PGR-ach byli obywatelami tej samej kategorii co obywatele miast, a więc aby to podstawowe prawo konstytucyjne mogło być realizowane, aby to ta wielka sfera wykluczenia została wreszcie usunięta. To jest 3 edycja, to jest 14 milionów. Wiemy o tym, że będą prawdopodobnie realizowane kolejne edycje tych programów - wyjaśnia Włodzimierz Bernacki, wiceminister edukacji i nauki.

Dodajmy, że Rządowy Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych. Wszystko przez bezzwrotne dofinansowania, które wynieść ma nawet do 98% wartości inwestycji.  


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Uzyskaj pożyczkę tutajTreść komentarza: Złóż wniosek o pomoc finansową tutaj z niskim oprocentowaniem 2%, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną, korzystając z poniższych danych. https://en.wikipedia.org/wiki/Stefano_Pessina [email protected] WhatsApp: +48 732 104 284 Ciepłe powitanie Wiceprezes i Dyrektor Generalny, Walgreens Boots Alliance. Stefano PessinaData dodania komentarza: 01.06.2022, 11:27Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej w GrajowieAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę rodzinę zmarłej o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus 579925890 Data dodania komentarza: 19.08.2021, 21:52Źródło komentarza: ŚMIERTELNE POTRĄCENIE PIESZEJ. APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ I NOSZENIE ODBLASKÓWAutor komentarza: Słony OlekTreść komentarza: Ja często leżę na jezdni. Lubię ten zapach. Szczególnie o poranku jest dość dobrze wyczuwalny. Wszystkim polecam. Pamiętajcie tylko o trójkącie ostrzegawczym i odblaskach!Data dodania komentarza: 25.11.2020, 18:24Źródło komentarza: 54-letni mieszkaniec Wieliczki najechał na mężczyznę leżącego na jezdni Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 24.11.2020, 21:27Źródło komentarza: Poznajcie historię Moniki, która walczy o powrót do zdrowia.Autor komentarza: kupiecTreść komentarza: Czy grozi nam czerwona strefa?Data dodania komentarza: 13.10.2020, 10:57Źródło komentarza: Powiat wielicki zmaga się z pandemiąAutor komentarza: TadeuszTreść komentarza: Stop blokowiskiem Wieliczki i okolicData dodania komentarza: 02.10.2020, 18:30Źródło komentarza: Spór o wielickie blokowiska nie ustaje. Głos zabierają posłowie i radni
Reklamaeko zywnosc
Reklama
a