Powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy w Cerekwi. Ośrodkiem będzie zarządzać fundacja prowadzona przez ks. Isakowicza-Zaleskiego

  • 14.05.2021, 19:26
  • Wioletta Zarębska
cerekiew-powstanie-srodowiskowy-dom-samopomocy.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Dawny budynek szkoły i ośrodka szkolno-wychowawczego w Cerekwi znów będzie służył mieszkańcom. Jest to możliwe za sprawą blisko dwumilionowej dotacji, którą otrzymał powiat bocheński. W Cerekwi – w miejscu dawnego ośrodka – powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy. Modernizacja obiektu i adaptacja na potrzeby placówki ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

- Dzisiaj mamy okazje spotkać się w miejscu, gdzie będą mogły uzyskać pomoc osoby z niepełnosprawnością. Rząd Prawa i Sprawiedliwości od początku, od 2015 roku, położył nacisk na wspieranie rodzin, w tym rodzin, w których funkcjonują osoby z niepełnosprawnościami – mówiła posłanka Józefa Szczurek-Żelazko.

- Wczoraj na konferencji prasowej w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim wraz z panem wojewodą Łukaszem Kmitą przekazaliśmy tę bardzo dobrą wiadomość. To jest prawie 2 miliony środków na inwestycję, która ma właśnie w tym miejscu powstać – dodawała posłanka Urszula Rusecka.

Środowiskowy Dom Samopomocy będzie prowadzony przez Fundację Brata Alberta.

- Ten obiekt stał pusty. Trzy lata temu inicjatywa wyszła od rodziców dzieci – już często dorosłych osób, ale dla nich to ich dzieci – z różnymi niepełnosprawnościami. Wtedy zwrócili się do ówczesnego wicestarosty (Józefa Mroczka), który jest nie tylko patronem, ale ojcem chrzestnym tego całego przedsięwzięcia. To, co jest bardzo budujące, że wszyscy na każdym etapie chcieli pomóc – mówił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes zarządu Fundacji im. Brata Alberta.

Środowiskowy Dom Samopomocy ma pomóc rodziny osób z niepełnosprawnościami z regionu.

- Jestem matką dziecka niepełnosprawnego, który jest już też wiekowy, bo ma ponad 40 lat. Mieszkaliśmy wcześniej w Rymanowie i on uczęszczał do takich placówek i w tej chwili siedzi w domu, bo nie ma miejsca w placówkach i czeka i pyta: kiedy ja pójdę do pracy – mówiła pani Barbara, mieszkanka powiatu bocheńskiego.

- Wielokrotnie ludzie pytali mnie co dalej z naszą szkołą, bo ta szkoła została wybudowana w latach 60. jako tysiąclatka przy udziale miejscowych ludzi. Potem służyła ich dzieciom jako szkoła podstawowa, dlatego zainteresowanie miejscowych mieszkańców jest duże – dodawał sołtys wsi Cerekiew.

Jak wyjaśniał starosta bocheński, Środowiskowy Dom Samopomocy jeszcze w tym roku powinien zacząć funkcjonować.

- Jesteśmy tak naprawdę już tylko o jeden krok do tego by już za niedługo do tego budynku wprowadziły się osoby z niepełnosprawnością umysłową – dodawał starosta bocheński Adam Korta.

Z oferty Środowiskowego Domu Samopomocy w Cerekwi będzie mogło skorzystać 40 osób.

Wioletta Zarębska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu wielicka.tv. Tarnowskie Media Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie (33-101) przy ul. Cypriana Kamila Norwida 18 jest Administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe