Dwa oddziały na całe województwo małopolskie. Kryzys psychiatrii dziecięcej

  • 24.01.2022, 16:20
  • TVN24/x-news
Dwa oddziały na całe województwo małopolskie. Kryzys psychiatrii dziecięcej
Kraków. W całym województwie małopolskim są zaledwie dwa oddziały psychiatrii dziecięcej, oba znajdują się w Krakowie. Tymczasem lekarze wskazują, że co roku rośnie liczba najmłodszych pacjentów z problemami psychicznymi.

Pierwszy z oddziałów jest częścią Szpitala Uniwersyteckiego i mieści się przy ulicy Kopernika. Drugi należy do szpitala św. Ludwika. Jednak bardzo wielu młodych pacjentów trafia na SOR szpitala dziecięcego w krakowskim Prokocimiu. Tam lekarze udzielają pierwszej pomocy i decydują, czy dziecko powinno zostać skierowane na oddział psychiatryczny. O ile jest na takim oddziale miejsce. Jeśli w Krakowie miejsc brakuje, dzieci są wysyłane do placówek na Śląsku lub na terenie województwa mazowieckiego.

- Część pacjentów to pacjenci zgłaszający myśli samobójcze, z którymi sobie nie radzą. To są pacjenci, którzy z własnej woli proszą o pomoc. Ale mamy też bardzo dużo pacjentów, którzy stosują różnego rodzaju leki w celach samobójczych, w celu zwrócenia na siebie uwagi. Są też pacjenci, którzy stosują środki psychoaktywne i trafiają do nas pod wpływem tych środków, wymagają leczenia zatruć – mówi Katarzyna Hrnciar, zastępczyni kierownika Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w krakowskim Prokocimiu.

Prokocimski SOR podał, ilu niepełnoletnich pacjentów potrzebujących konsultacji psychiatrycznej zgłasza się tam co roku. W 2017 roku było tych osób 99, w 2019 - 164, a w 2021 - aż 356.

TVN24/x-news

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu wielicka.tv. Tarnowskie Media Sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie (33-101) przy ul. Cypriana Kamila Norwida 18 jest Administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe