Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 13 sierpnia 2026 09:15
Reklama

Potężny wyciek danych z polskiej armii. W sieci może krążyć ponad 1,7 mln informacji o jej uzbrojeniu

Wojsko może mieć poważny problem. Według nieoficjalnych doniesień, do sieci wypłynęły właśnie strategiczne dla polskiej armii informacje dotyczące jej uzbrojenia. Na liście ma znajdować się nawet 1,7 mln pozycji, które mogą wykorzystać m.in. obce wywiady.
Potężny wyciek danych z polskiej armii. W sieci może krążyć ponad 1,7 mln informacji o jej uzbrojeniu

Autor: iStock

Sprawę ujawnił i opisał portal Onet, który powołuje się na informacje uzyskane od informatorów związanych z cyberbezpieczeństwem. Ustalenia mają być potwierdzone również w dwóch niezależnych źródłach związanych ze służbami specjalnymi.

Warte potężnych pieniędzy dane, które miały wypłynąć najprawdopodobniej z Szefostwa Planowania Logistycznego w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, mogą stanowić szczególnie ważne informacje dla obcych wywiadów.

„To są dane strategiczne, o które zabiega np. wywiad Rosji” wyjaśnił Onetowi gen. Piotr Pytel, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Wśród ujawnionych w sieci plików mają znajdować się niespełna dwa miliony pozycji: od F-16, przez broń i amunicję, mundury, komputery, aż po bieliznę i sztandary.

Autor publikacji twierdzi, że udostępnione zasoby znajdowały się w Jednolitym Indeksie Materiałowym oraz Zintegrowanym Wieloszczeblowym Systemie Informatycznym Resortu Obrony Narodowej. Wyciek rzekomo nie był przypadkiem – podejrzewa się, że jeden z informatyków Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy stworzył autorski program, na który skopiował pliki z niejawnych, wojskowych systemów. Służby sprawdzają jednak dokładną przyczynę zdarzenia.

„Te systemy są źródłem informacji na temat wyposażenia, uzbrojenia, struktury, rodzajów amunicji, części zamiennych itp. Jeśli ktoś ma do nich dostęp, to wie wszystko o stanie naszych sił zbrojnych. Dlatego te dane nigdy nie powinny być zgromadzone w jednym miejscu. Jestem przerażony, że ktoś je w taki sposób zgrupował, a jeszcze bardziej tym, że trafiły one do sieci” – skomentował dla Onetu sytuację wysoki rangą oficer, który chciał pozostać anonimowy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Zderzenie hulajnogi elektrycznej z samochodem w Wieliczce. 25-latka trafiła do szpitala Niebezpieczne zdarzenie drogowe w Wieliczce. Na jednym ze skrzyżowań doszło do zderzenia osoby poruszającej się hulajnogą elektryczną z samochodem osobowym. Na miejscu szybko pojawiły się służby ratunkowe, które zabezpieczyły teren i udzieliły pomocy uczestnikom zdarzenia Data dodania artykułu: 12.08.2026 22:55Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 Zderzenie hulajnogi elektrycznej z samochodem w Wieliczce. 25-latka trafiła do szpitala Zderzenie dwóch samochodów w Łąkcie Górnej. Dwie osoby poszkodowane, utrudnienia na DW 965 W środę, 12 sierpnia, w Łąkcie Górnej doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych na drodze wojewódzkiej nr 965. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby. Na miejscu pracują strażacy, ratownicy medyczni oraz policja. Początkowo droga była całkowicie zablokowana, obecnie ruch odbywa się wahadłowo. Data dodania artykułu: 12.08.2026 18:17Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 Zderzenie dwóch samochodów w Łąkcie Górnej. Dwie osoby poszkodowane, utrudnienia na DW 965 Sto lat służby, odwagi i lokalnej tradycji. OSP Narama świętowała wyjątkowy jubileusz To był dzień pełen wzruszeń, wspomnień i dumy z dorobku kilku pokoleń strażaków. 8 sierpnia Ochotnicza Straż Pożarna w Naramie obchodziła jubileusz 100-lecia działalności. Uroczystość stała się symbolicznym podsumowaniem wieku służby na rzecz mieszkańców, ale także okazją do podziękowań wszystkim druhnom i druhom, którzy przez dziesięciolecia budowali siłę i znaczenie jednostki. Data dodania artykułu: 12.08.2026 16:22Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 Sto lat służby, odwagi i lokalnej tradycji. OSP Narama świętowała wyjątkowy jubileusz
Reklamahostovita.pl

Temperatura: 18°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama