Wydarzenie przygotowały wspólnie: Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni.
Fragmenty dzieł Kochanowskiego odczytali przedstawiciele władz centralnych, samorządu powiatowego i miejskiego, instytucji kultury, stowarzyszeń oraz młodzież szkolna. Wśród czytających znaleźli się m.in.: Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Stanisław Bukowiec, Starosta Bocheński Adam Korta, Burmistrz Miasta Bochnia Magdalena Łacna, Wicestarosta Bocheński Ryszard Drożdżak, Zastępca Burmistrza Wojciech Woźniczka, Przewodniczący Rady Miasta Bochnia Jan Balicki, radni Rady Miasta – Urszula Golińska, Luiza Sawicka-Hofstede i Bogdan Kosturkiewicz, Sekretarz Powiatu Anna Wojakiewicz oraz Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Anna Kocot-Maciuszek. Narrację nad całością wydarzenia poprowadziła Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Dorota Rzepka.
Jan Kochanowski (1530–1584) to jeden z największych poetów polskich i czołowych twórców literatury europejskiego renesansu. Studiował w Akademii Krakowskiej i w Padwie, podróżował po Europie, a po powrocie do kraju związał się z dworami magnackimi i królewskim. Na stałe osiadł w Czarnolesie, gdzie tworzył swoje najważniejsze dzieła – pieśni, fraszki oraz cykl „Trenów”, powstały po śmierci córki Urszulki.
Jego twórczość łączy refleksje o ludzkim losie i przemijaniu z zachwytem nad życiem, wątkami patriotycznymi oraz motywami biblijnymi i antycznymi. Kochanowski przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego, a jego dzieła do dziś pozostają żywe i bliskie kolejnym pokoleniom.
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja, która od 2012 roku jednoczy Polaków wokół klasyki rodzimej literatury. Co roku do udziału w wydarzeniu włączają się instytucje kultury, szkoły, organizacje społeczne oraz osoby prywatne w kraju i za granicą.
Tegoroczna edycja w Bochni pokazała, że wspólna lektura to nie tylko spotkanie z literaturą najwyższej próby, ale także okazja do integracji i budowania wspólnoty wokół polskiego dziedzictwa kulturowego.
Napisz komentarz
Komentarze