Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 17:13
Reklama
Reklama
Reklama

Ważne zmiany w szczepieniach dwudawkowych!

Od następnego tygodnia wejdą w życie zmiany w terminach szczepień druga dawką. Będzie to dotyczyć wszystkich szczepionek przeciwko COVID-19, oprócz preparatu firmy Johnson and Johnson, który jest podawany jednokrotnie.
Ważne zmiany w szczepieniach dwudawkowych!

Autor: fot. News4Media

Krócej poczekasz na drugą dawkę

Od 17 maja zostanie skrócony czas podawania drugiej dawki szczepionek. Największe zmiany dotyczą specyfiku firmy AstraZeneca, gdzie okres pomiędzy porcjami zmieni się – z blisko 3 miesięcy do 5 tygodni.

"Zgodnie ze stanowiskiem Rady Medycznej podjęliśmy decyzję o skróceniu okresu między podaniem drugiej dawki szczepionki: Moderna z 42 dni do 35 dni, Pfizer z 42 dni do 35 dni, AstraZeneca z 84 dni do 35 dni. Zmiana wejdzie w życie od 17 maja. Podyktowana jest dostępnością szczepionek " – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

17 maja zmiany obejmą również ozdrowieńców. Szczepienie ich odbędzie się po 30 dniach od daty otrzymania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Wcześniej trzeba było czekać aż 90 dni.

Szczepienia dla wszystkich pełnoletnich

W niedzielę ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla roczników 2000-2003. Oznacza to, że na szczepienie mogą zapisać się wszystkie osoby, które do 9 maja 2021 r. skończyły 18 lat. Dla osób, które 18 urodziny będą obchodziły w kolejnych dniach, e-skierowania na szczepienia zostaną wystawiane w dniu ukończenia pełnoletności. 

"Od 9 wszyscy pełnoletni Polacy mają wystawione e-skierowania. Jest to ponad 31 mln osób." - poinformował Michał Dworczyk.

W nadchodzącym tygodniu Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim zajmie stanowisko na temat możliwości szczepienia młodzieży, która skończyła 16 lat.

4 sposoby na to, by zapisać się na szczepienie 

Na szczepienie można się rejestrować na cztery sposoby: poprzez bezpłatną infolinię 989, przez Internetowe Kontro Pacjenta i e-rejestrację, osobiście w punkcie szczepień lub przez wysłanie SMS o treści "SzczepimySie" na numer 880 333 333.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Rozpoczęło się Triduum Paschalne w Kościele Katolickim Triduum Paschalne, znane również jako Triduum Wielkanocne, to najważniejszy okres liturgiczny w kalendarzu katolickim, upamiętniający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od Mszy Wieczerzy Pańskiej, która upamiętnia ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. Następnie obchodzona jest Wielki Piątek, dzień męki i śmierci Chrystusa na krzyżu, kiedy to Kościół skupia się na refleksji i adoracji Krzyża, a liturgia tego dnia jest wyjątkowo uroczysta i pełna powagi. Wielka Sobota to czas ciszy i oczekiwania, kończący się w nocy Wigilią Paschalną, kiedy wierni celebrują zmartwychwstanie Chrystusa podczas uroczystej liturgii z poświęceniem ognia, wody i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Triduum Paschalne kończy się w Niedzielę Wielkanocną, która jest najradośniejszym dniem w roku liturgicznym, świętem triumfu życia nad śmiercią.Data dodania artykułu: 17.04.2025 22:25Rozpoczęło się Triduum Paschalne w Kościele Katolickim Park św. Franciszka w Świniarach przejdzie rewitalizację Przy współpracy z Nadwiślańską Grupą Działania E.O. CENOMA Gmina Drwinia będzie mogła tchnąć nowe życie w park św. Franciszka w miejscowości Świniary. Utworzony ponad 20 lat temu park powstał dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów działającej tam wówczas szkoły.Data dodania artykułu: 22.04.2025 14:34Park św. Franciszka w Świniarach przejdzie rewitalizację Sobota dniem żałoby narodowej w związku z pogrzebem Papieża Franciszka Data dodania artykułu: 23.04.2025 15:49Sobota dniem żałoby narodowej w związku z pogrzebem Papieża Franciszka
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 22°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BogdanTreść komentarza: Bardzo miło że zostało uwzględnione twórczość Wiesłwa SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:55Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Bogdan MTreść komentarza: Bardzo miło że uwzględniliście Państwo twórczość Wiesława SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:54Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Krys34Treść komentarza: No sprawa już trafiła do prokuratury a Kwaśny miał przywłaszczyć 200 tys. Zł.Data dodania komentarza: 24.09.2023, 12:12Źródło komentarza: Ciesielczyk chce odwołania Kwaśnego z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie po wybuchu afery na Uniwersytecie Ekonomicznym w KrakowieAutor komentarza: observeTreść komentarza: własnej ciąży - to sama sobie ją zrobiła ?Data dodania komentarza: 21.07.2023, 16:48Źródło komentarza: Oczekujemy od innych sił politycznych jasnej deklaracji, że prawo do przerywania ciąży będzie zagwarantowaneAutor komentarza: HajaTreść komentarza: Obwodnica oddana do użytku rok temu a TIRy jak jeździły tak jeżdżą pomimo zakazuData dodania komentarza: 7.03.2023, 20:00Źródło komentarza: Koniec z ciężarówkami jadącymi przez PodłężeAutor komentarza: Uzyskaj pożyczkę tutajTreść komentarza: Złóż wniosek o pomoc finansową tutaj z niskim oprocentowaniem 2%, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną, korzystając z poniższych danych. https://en.wikipedia.org/wiki/Stefano_Pessina [email protected] WhatsApp: +48 732 104 284 Ciepłe powitanie Wiceprezes i Dyrektor Generalny, Walgreens Boots Alliance. Stefano PessinaData dodania komentarza: 1.06.2022, 11:27Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej w Grajowie
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama