Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 10:41
Reklama
Reklama
Reklama

Klub Poszukiwaczy Historii Niepołomic

Na ostatnie spotkanie, które odbyło się 19 października Klub Poszukiwaczy Historii Niepołomic zawędrował do Zamku Królewskiego w Niepołomicach, a dokładnie do Muzeum Niepołomickiego. Dzięki uprzejmości pani dyrektor Marii Jaglarz, która zaprosiła nas w gościnne progi Muzeum, a także pani Marty Przybylskiej i pani Haliny Kurak, mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe eksponaty podarowane do Muzeum w 2005 roku przez księdza prałata Stanisława Mikę.
  • Źródło: Niepołomice.eu
Klub Poszukiwaczy Historii Niepołomic

Źródło: Niepołomice.eu

Miłośnicy historii naszego miasta tym razem mogli zanurzyć się w naprawdę odległych dziejach, sięgających nawet czasów króla Kazimierza Wielkiego. Zgromadzone „Skarby niepołomickiej parafii” jak głosi tytuł wystawy, znajdują się w jednej z sal Muzeum, zwanej potocznie „Kaplicą zamkową” (zapewne w związku ze znajdującą się tam ekspozycją). Po wystawie oprowadziła nas pani Marta Przybylska, która bardzo ciekawie opowiadała o zgromadzonych zbiorach i ich historii.

Ogromne zainteresowanie wzbudziły dokumenty, zwłaszcza najstarszy  Akt utworzenia Parafii w Niepołomicach z dnia 21 maja 1350 r., wydany przez biskupa krakowskiego Jana Bodzantę oraz dotyczące przywilejów i donacji nadanych kościołowi i parafii w Niepołomicach przez: króla Kazimierza Wielkiego (4 października 1358 r.), Władysława IV (16 sierpnia 1644 r.) i Jana III Sobieskiego (31 stycznia 1692 r.), które w bardzo dobrym stanie zachowały się do czasów dzisiejszych.

W „Kaplicy zamkowej” można również podziwiać srebrne i pozłacane monstrancje, patery, kielichy mszalne oraz relikwiarze w kształcie monstrancji z relikwiami świętych z XVI, XVII i XVIII w. Na szczególną uwagę zasługuje przepiękna gotycko-renesansowa  monstrancja z 1599 r. ufundowana przez Jana Branickiego – starostę niepołomickiego. Jest to jedna z najokazalszych monstrancji w Małopolsce. Są tutaj także relikwiarze barokowe w kształcie skrzynek z relikwiami Jedenastu Tysięcy Męczennic i  Dziesięciu Tysięcy Męczenników z XVII w, ufundowane przez Jana Suchodolskiego – proboszcza kościoła w Niepołomicach.

Można również podziwiać  zabytkowe szaty liturgiczne, m.in. podarowaną przez Fundację Branickich kapę liturgiczną z XVI w. wykonaną z atłasu i haftowaną złotą nicią.

Na ścianach zawieszone są  gabloty z wotami dziękczynnymi pochodzące z Kaplicy Lubomirskich, gdzie znajduje się słynący z cudów obraz św. Karola Boromeusza. Został on  sprowadzony z Włoch przez małżonkę starosty niepołomickiego Jana Branickiego, Annę Myszkowską-Branicką, która  doświadczyła cudu uzdrowienia za przyczyną tego właśnie Świętego.  Kult św. Karola Boromeusza  zapoczątkowany wtedy  w Niepołomicach trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Początkowo cudowny obraz znajdował się w zamku, skąd  został przeniesiony do kościoła i umieszczony  w bocznym ołtarzu, stojącym nieopodal ambony. Następnie, po ufundowaniu kaplicy przez starostę niepołomickiego Stanisława Lubomirskiego  w połowie XVII wieku  obraz zawisł na ołtarzu w tej kaplicy. Jego kopię możemy oglądać na wystawie w Muzeum.

Wśród „Skarbów niepołomickiej parafii znajduje się także wspaniały księgozbiór gromadzony przez księdza Tomasza Szymańskiego – proboszcza Parafii w Niepołomicach w latach 1786 – 1804. Księgozbiór zawiera 63 woluminy, w większości napisanych po łacinie oraz kilka książek w języku polskim.

To tylko niewielka część prezentowanych na wystawie eksponatów. Zachęcamy więc do odwiedzenia niepołomickiego Muzeum i zobaczenia tej ciekawej i niepowtarzalnej ekspozycji.  Jest to szczególna część naszej niepołomickiej historii, którą warto znać.

Ewa Korabik
Agnieszka Grab


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Rozpoczęło się Triduum Paschalne w Kościele Katolickim Triduum Paschalne, znane również jako Triduum Wielkanocne, to najważniejszy okres liturgiczny w kalendarzu katolickim, upamiętniający mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od Mszy Wieczerzy Pańskiej, która upamiętnia ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. Następnie obchodzona jest Wielki Piątek, dzień męki i śmierci Chrystusa na krzyżu, kiedy to Kościół skupia się na refleksji i adoracji Krzyża, a liturgia tego dnia jest wyjątkowo uroczysta i pełna powagi. Wielka Sobota to czas ciszy i oczekiwania, kończący się w nocy Wigilią Paschalną, kiedy wierni celebrują zmartwychwstanie Chrystusa podczas uroczystej liturgii z poświęceniem ognia, wody i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Triduum Paschalne kończy się w Niedzielę Wielkanocną, która jest najradośniejszym dniem w roku liturgicznym, świętem triumfu życia nad śmiercią.Data dodania artykułu: 17.04.2025 22:25Rozpoczęło się Triduum Paschalne w Kościele Katolickim Szkoła muzyczna koncertowo Wspaniałe koncerty orkiestry symfonicznej i dętej oraz niezwykłe występy solistów, zespołów i chóru - tak w sobotnie popołudnie zaprezentowała się Publiczna Szkoła Muzyczna I stopnia w Gdowie. W indywidualnych występach zabrzmiały m.in. fortepian, flety, skrzypce, gitary, klarnety, saksofony. Nie mogło zabraknąć występów zespołów rytmicznych, a koncert zakończono wspólnym występem orkiestry, chóru i zespołu wokalnego.Data dodania artykułu: 16.04.2025 09:37Szkoła muzyczna koncertowo Park św. Franciszka w Świniarach przejdzie rewitalizację Przy współpracy z Nadwiślańską Grupą Działania E.O. CENOMA Gmina Drwinia będzie mogła tchnąć nowe życie w park św. Franciszka w miejscowości Świniary. Utworzony ponad 20 lat temu park powstał dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów działającej tam wówczas szkoły.Data dodania artykułu: 22.04.2025 14:34Park św. Franciszka w Świniarach przejdzie rewitalizację
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 19°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BogdanTreść komentarza: Bardzo miło że zostało uwzględnione twórczość Wiesłwa SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:55Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Bogdan MTreść komentarza: Bardzo miło że uwzględniliście Państwo twórczość Wiesława SiekierskiegoData dodania komentarza: 5.01.2024, 21:54Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Krys34Treść komentarza: No sprawa już trafiła do prokuratury a Kwaśny miał przywłaszczyć 200 tys. Zł.Data dodania komentarza: 24.09.2023, 12:12Źródło komentarza: Ciesielczyk chce odwołania Kwaśnego z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie po wybuchu afery na Uniwersytecie Ekonomicznym w KrakowieAutor komentarza: observeTreść komentarza: własnej ciąży - to sama sobie ją zrobiła ?Data dodania komentarza: 21.07.2023, 16:48Źródło komentarza: Oczekujemy od innych sił politycznych jasnej deklaracji, że prawo do przerywania ciąży będzie zagwarantowaneAutor komentarza: HajaTreść komentarza: Obwodnica oddana do użytku rok temu a TIRy jak jeździły tak jeżdżą pomimo zakazuData dodania komentarza: 7.03.2023, 20:00Źródło komentarza: Koniec z ciężarówkami jadącymi przez PodłężeAutor komentarza: Uzyskaj pożyczkę tutajTreść komentarza: Złóż wniosek o pomoc finansową tutaj z niskim oprocentowaniem 2%, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną, korzystając z poniższych danych. https://en.wikipedia.org/wiki/Stefano_Pessina [email protected] WhatsApp: +48 732 104 284 Ciepłe powitanie Wiceprezes i Dyrektor Generalny, Walgreens Boots Alliance. Stefano PessinaData dodania komentarza: 1.06.2022, 11:27Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej w Grajowie
Reklama
Reklama
Reklama