Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 24 września 2022 17:24
Reklama

Święto Ziemi Gdowskiej za nami!

Gdów hucznie uczcił 750-lecie swojego istnienia. Wydarzenie połączono z dwudniowymi obchodami Święta Ziemi Gdowskiej, przyciągnęło ono wielu mieszkańców regionu, dla których przygotowano mnóstwo atrakcji. W drugim dniu impreza rozpoczęła się uroczystym korowodem. Później przyszedł czas na medale, odznaczenia i przemówienia zaproszonych gości.

 - Ja w takim słowie do mieszkańców, samorządowców, którzy są zgromadzeni dzisiaj na tym święcie, mówiłem o historii naszych rodzin, która tu się zaczyna i tu się kończy. O tym, że ta ziemia, jak się na niej urodzisz, jest zawsze najważniejsza, do końca twoich dni tak jak każda nasza mała ojczyzna jest dla nas najgłębiej w sercu. Świat tu się kończy i zaczyna. To tak można podsumować najkrócej te 750 lat dla wszystkich, którzy są z tą ziemią związani – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

 - Na naszych oczach dzieje się historia. 750 lat istnienia Gdowa to piękna rocznica, piękna okazja do tego, żeby się spotkać, by powspominać i podsumować to co dotychczas zostało zrobione, a w ostatnich latach zwłaszcza, naprawdę działo się tutaj bardzo dużo dobrego – wspomina Rafał Bochenek, poseł na Sejm RP 

 - Chcemy pokazać, jak Gdów przedtem wyglądał, jak wygląda teraz, co posiada i zapraszamy tutaj do nas do Gdowa, żeby ludzie, mieszkańcy i goście jak najwięcej pokazywali się i czytali o Gdowie. Wydaliśmy monografię Gdowa, gdzie są pokazane wszystkie historyczne najważniejsze momenty w tym okresie, także serdecznie zapraszam do lektury i zapraszam do Gdowa - tłumaczy wójt gminy Gdów Zbigniew Wojas.

Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał również że czuje się osobiście związany z gminą Gdów.

 - Dla mnie oczywiście, to też jest miejsce szczególne, stąd pochodzi moja małżonka z miejscowości Podolany w gminie Gdów. Jej ojciec jest od 20 lat wójtem tej gminy, więc dla mnie to jest przeżycie osobiste. To jest miejsce, gdzie teraz mieszkamy. Bardzo dużo czasu spędzamy tu oprócz Warszawy, Krakowa. To jest piękne miejsce, najpiękniejsze do życia. Serdecznie zapraszam do Gdowa, do gminy Gdów i na urlop, ale i do przeniesienia tutaj swojego siedliska - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. 

Gmina Gdów może pochwalić się tym, że z jej terenu pochodzą wybitni artyści znani w całym kraju. Jednym z nich jest polski wokalista, pianista, kompozytor i aranżer Andrzej Zieliński, założyciel zespołu Skaldowie.

 - Ja się urodziłem w młynie nad Rabą. Ten młyn wciąż jest, bo to jest murowany i duży. Tam w czasie bombardowania się urodziłem, czego nie pamiętam. Ale jestem zobowiązany i szczęśliwy, że mogę mieć kontakt z Gdowem i że jestem honorowym obywatelem Gdowa i że co roku odbywa się tu konkurs na wykonanie moich piosenek - mówi Andrzej Zieliński, założyciel zespołu Skaldowie.

Ponadto na wyróżnienie zasługiwała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów.

 - Nasza orkiestra istnieje, tak jak mogli tu państwo usłyszeć od 55 lat, w tej chwili jest skład około 35-osobowy. Gramy od muzyki rozrywkowej po muzykę poważną, oczywiście również marszową - Adam Czyżowski, dyrektor Artystycznej Reprezentacji Orkiestry Dętej Gminy Gdów.

Podczas uroczystości odsłonięty został mural ukazujący to, co w Gdowie jest najważniejsze.

 - Zaprojektowałem ten mural, natomiast wykonanie było całej grupy, a przedstawia on to z czego Gdów może być dumny i z czym się kojarzy - zaznacza Członek grupy Art Gdów, Jakub Warchał.

Nie zabrakło również gości z miast partnerskich, realizujących wspólne projekty i inwestycje. 

 - Są również tutaj zaproszone grupy osób z miast partnerskich. Mamy grupę z Niemiec z miasta Badersdorf, na czele z burmistrzem panem Schmidtem i mamy też Słowaków z miasta Damienice, gdzie mamy wspólny projekt turystyczny, który już trwa od czterech lat. Pandemia nam go przerwała, ale ponawiamy go z powrotem. Współpracujemy ze Słowacją, Chorwacją i z Węgrami. Ta współpraca się coraz bardziej rozszerza, coraz więcej krajów chce z nami współpracować, także sądzę, że idziemy w dobrym kierunku i oby tak dalej - Zbigniew Wojas.

Na scenie wystąpiły także zespoły muzyczne. Grupa ATRAMENT zagrała melodie rockowe, wprowadzając ludzi w wieczorne klimaty. Gwiazdą wieczoru był zespół Feel, który w tym dniu obchodził 15-lecie swojej działalności.

 - Liczą się ludzie i rzeczywiście musimy przyznać, że dostaliśmy bardzo dużo od publiczności, od ziemi Gdowskiej, bo impreza jest pod tym hasłem, 750-lecie ziemi Gdowskiej - wokalista Zespołu Feel, Piotr Kupicha.

Ostatnim punktem wydarzenia był tort niespodzianka.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°CMiasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Uzyskaj pożyczkę tutajTreść komentarza: Złóż wniosek o pomoc finansową tutaj z niskim oprocentowaniem 2%, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną, korzystając z poniższych danych. https://en.wikipedia.org/wiki/Stefano_Pessina [email protected] WhatsApp: +48 732 104 284 Ciepłe powitanie Wiceprezes i Dyrektor Generalny, Walgreens Boots Alliance. Stefano PessinaData dodania komentarza: 01.06.2022, 11:27Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej w GrajowieAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę rodzinę zmarłej o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus 579925890 Data dodania komentarza: 19.08.2021, 21:52Źródło komentarza: ŚMIERTELNE POTRĄCENIE PIESZEJ. APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ I NOSZENIE ODBLASKÓWAutor komentarza: Słony OlekTreść komentarza: Ja często leżę na jezdni. Lubię ten zapach. Szczególnie o poranku jest dość dobrze wyczuwalny. Wszystkim polecam. Pamiętajcie tylko o trójkącie ostrzegawczym i odblaskach!Data dodania komentarza: 25.11.2020, 18:24Źródło komentarza: 54-letni mieszkaniec Wieliczki najechał na mężczyznę leżącego na jezdni Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 24.11.2020, 21:27Źródło komentarza: Poznajcie historię Moniki, która walczy o powrót do zdrowia.Autor komentarza: kupiecTreść komentarza: Czy grozi nam czerwona strefa?Data dodania komentarza: 13.10.2020, 10:57Źródło komentarza: Powiat wielicki zmaga się z pandemiąAutor komentarza: TadeuszTreść komentarza: Stop blokowiskiem Wieliczki i okolicData dodania komentarza: 02.10.2020, 18:30Źródło komentarza: Spór o wielickie blokowiska nie ustaje. Głos zabierają posłowie i radni
Reklamapromienniki
Reklama
a