Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 14:42
Reklama

To już przypieczętowane. Sklepy będą zamknięte w niedziele, ale związkowcy i tak wyjdą na ulice

„To koniec robienia paczkomatów z supermaketów.” - ogłosił lider „Solidarności”. Tak Piotr Duda reaguje na podpis prezydenta złożony pod nowelizacją przepisów.
To już przypieczętowane. Sklepy będą zamknięte w niedziele, ale związkowcy i tak wyjdą na ulice

Autor: iStock

Andrzej Duda właśnie podpisał nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele. Zaostrza ona obowiązujące obecnie przepisy i ma – jak mówią związkowcy i politycy – ukrócić obchodzenie zakazu. Teraz wiele sklepów, sieci handlowych funkcjonuje także w dni wolne. Robią to, współpracując z firmami pocztowymi. Stają się placówkami, w których można nadać lub odebrać przesyłkę. A właśnie takie punkty mogą funkcjonować w niehandlowe niedziele.

Podpisana przez Andrzeja Dudę nowelizacja wprowadza dwie zasadnicze zmiany. W dzień wolny będzie mogła działać tylko placówka handlowa, której znaczna działalność (40 proc.) to usługi pocztowe. W niedziele klientów będzie mógł obsługiwać tylko właściciel sklepu i jego najbliższa rodzina, ale musi to robić nieodpłatnie.

Manifestacja

To koniec robienia paczkomatów z supermaketów.” - ogłosił Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, który otrzymał z Kancelarii Prezydenta informacje o złożeniu podpisu pod nowelizacją. Na antenie TVP Szczecin dodał, że właściciele sieci handlowych kierują się wyłącznie zyskiem i nie myślą o społecznej odpowiedzialności biznesu. Tacy przedsiębiorcy, jak ocenia związkowiec, traktują pracowników, jak przedmioty.

Zmiany w prawie wejdą w życie po 3-miesięcznym vacatio legis po opublikowaniu dokumentu w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że uszczelnienie zakazu handlu zacznie obowiązywać w przyszłym roku. Tymczasem związki zawodowe i pracownicy sklepów już teraz chcą zmiany praktyk stosowanych przez sieci handlowe. Na 4 listopada planowany jest wielki protest w Warszawie. Domagają się, aby firmy same zrezygnowały z pracy w niedziele.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
9,2 mln zł trafi na lokalne drogi. W Brzesku podpisano umowy na pięć inwestycji Powiaty brzeski i wielicki, a także gminy Ryglice, Pleśna oraz Rzezawa otrzymały dofinansowanie na modernizację lokalnej infrastruktury drogowej. Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i zostaną przeznaczone na realizację pięciu inwestycji o łącznej wartości 9,2 mln zł. Umowy na dofinansowanie podpisano w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku. To właśnie powiat brzeski jest największym beneficjentem przyznanych środków. Data dodania artykułu: 24.06.2026 16:08Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 9,2 mln zł trafi na lokalne drogi. W Brzesku podpisano umowy na pięć inwestycji Policjanci i ratownicy walczyli o życie mężczyzny w kryzysie emocjonalnym W niedzielę, 22 czerwca 2026 roku, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce zostali pilnie skierowani do jednej z miejscowości na terenie powiatu wielickiego, gdzie według zgłoszenia pomocy potrzebował mężczyzna znajdujący się w kryzysie emocjonalnym. Data dodania artykułu: 24.06.2026 14:12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 Policjanci i ratownicy walczyli o życie mężczyzny w kryzysie emocjonalnym Anna Gąsłowska kończy pracę w szkole w Woli Batorskiej. Przez 42 lata była związana z jedną placówką Po 42 latach pracy w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Woli Batorskiej na emeryturę przechodzi dyrektor Anna Gąsłowska. Przez dwie dekady kierowała placówką, z którą była związana od początku swojej zawodowej drogi. Data dodania artykułu: 23.06.2026 21:54Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 Anna Gąsłowska kończy pracę w szkole w Woli Batorskiej. Przez 42 lata była związana z jedną placówką
Reklama
Reklama
Reklamahostovita.pl

Temperatura: 29°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama