Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 14:10
Reklama

Ceny gazu w górę. To nie koniec podwyżek

Od 1 października zaczynają obowiązywać nowe taryfy za gaz. W górę pójdą też ceny prądu, a właśnie zaczęła obowiązywać nowa regulacja, przez którą trzeba zapłacić więcej.
Ceny gazu w górę. To nie koniec podwyżek

Autor: iStock

Według nowych stawek PGNiG cena gazu właśnie poszła w górę średnio o 7,4 procent i jest to już trzecia podwyżka w tym roku. Według wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki rodziny stosujące to paliwo wyłącznie do gotowania zapłacą co miesiąc o 3,36 proc. więcej, czyli ok. 72 groszy. Osoby używające gazu także do podgrzania wody muszą liczyć się z większymi wydatkami o 4,63 proc. czyli 4,48 zł miesięcznie. Natomiast gospodarstwa domowe, gdzie to paliwo służy także do ogrzewania, będą płaciły o 4,8 proc. więcej - 17 zł miesięcznie.

To nie koniec złych informacji, bo już wiadomo, że podrożeje prąd. Firma Enea chce wzrostu cen o 40 procent, ale tę propozycję musi zaakceptować jeszcze URE. Zdaniem wielu ekspertów skończy się – i tak na sporej – 20-procentowej podwyżce. Od dłuższego czasu mowa jest o tym, że o podwyżkę będzie wnioskował koncern PGE. Na razie trwają analizy dotyczące tej kwestii.

Nawet jeżeli – choć to niemal niemożliwe – zmian taryf nie będzie, to i tak prąd właśnie podrożał. Od 1 października obowiązuje nowa stawka opłaty mocowej. To jedna ze składowych rachunków za energię. Gospodarstwa domowe zużywające do 500 kWh rocznie zapłacą 2,37 zł miesięcznie netto. Te z zużyciem do 1,2 MWh rocznie - 5,68 zł a wykorzystujące 2,8 MWh - 9,46 zł. Największa, bo aż 13,25 zł, wyniesie stawka dla zużywających ponad 2,8 MWh rocznie. Oznacza to, że gospodarstwa domowe zapłacą od 50 groszy do 2,79 zł netto więcej miesięcznie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
9,2 mln zł trafi na lokalne drogi. W Brzesku podpisano umowy na pięć inwestycji Powiaty brzeski i wielicki, a także gminy Ryglice, Pleśna oraz Rzezawa otrzymały dofinansowanie na modernizację lokalnej infrastruktury drogowej. Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i zostaną przeznaczone na realizację pięciu inwestycji o łącznej wartości 9,2 mln zł. Umowy na dofinansowanie podpisano w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku. To właśnie powiat brzeski jest największym beneficjentem przyznanych środków. Data dodania artykułu: 24.06.2026 16:08Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 9,2 mln zł trafi na lokalne drogi. W Brzesku podpisano umowy na pięć inwestycji Policjanci i ratownicy walczyli o życie mężczyzny w kryzysie emocjonalnym W niedzielę, 22 czerwca 2026 roku, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce zostali pilnie skierowani do jednej z miejscowości na terenie powiatu wielickiego, gdzie według zgłoszenia pomocy potrzebował mężczyzna znajdujący się w kryzysie emocjonalnym. Data dodania artykułu: 24.06.2026 14:12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 Policjanci i ratownicy walczyli o życie mężczyzny w kryzysie emocjonalnym Anna Gąsłowska kończy pracę w szkole w Woli Batorskiej. Przez 42 lata była związana z jedną placówką Po 42 latach pracy w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Woli Batorskiej na emeryturę przechodzi dyrektor Anna Gąsłowska. Przez dwie dekady kierowała placówką, z którą była związana od początku swojej zawodowej drogi. Data dodania artykułu: 23.06.2026 21:54Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 Anna Gąsłowska kończy pracę w szkole w Woli Batorskiej. Przez 42 lata była związana z jedną placówką
Reklama
Reklama
Reklamahostovita.pl

Temperatura: 29°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama