Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 12:39
Reklama

W niedzielę warto, żeby wierni poszli do kościoła. Będzie specjalna akcja

Zazwyczaj działo się to w październiku, ale władze Kościoła katolickiego w Polsce zdecydowały o organizacji akcji w tym miesiącu. Wskazały najbliższą niedzielę – 26 września.
W niedzielę warto, żeby wierni poszli do kościoła. Będzie specjalna akcja

Autor: iStock

Przed świątyniami staną wyznaczone osoby. Obecne będą także we wnętrzach kościołów, a ich zadaniem będzie obserwowanie wiernych. Tak jest co roku, bo co roku takie działania są podejmowane. Różnica polega na tym, że dotychczas Konferencja Episkopatu Polski wybierała termin październikowy, a tym razem wskazała na wrzesień. Na najbliższą niedzielę.

Chodzi o liczenie wiernych, które przeprowadza Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Celem tej akcji jest nie tylko wskazanie, ile osób jest obecnych na mszach świętych (dominicantes), ale także policzenie ilu z wiernych przystępuje do komunii świętej (communicantes). Księża muszą także wypełnić specjalną ankietę, w której powinni podać informacje także o zabytkach znajdujących się na terenie diecezji. A co do samego liczenia wiernych, to w druku jaki muszą wypełnić znajduje się instrukcja: „Liczeniem obejmujemy wszystkich obecnych na Mszy św. od 7 lat wzwyż, przy czym osobno należy policzyć mężczyzn (w tym chłopców w wieku szkolnym) oraz kobiety (w tym dziewczynki w wieku szkolnym). Liczenie należy przeprowadzić przed lub po każdej Mszy św. za pomocą starszych ministrantów lub innych osób godnych zaufania. Prosimy o wpisywanie danych dla poszczególnych Mszy św., zarówno liczby obecnych wiernych jak i liczby rozdanych Komunii  św. Uwzględnić należy również msze św. sobotnie odprawiane w liturgii niedzielnej”.

Kościół w liczbach

Zebrane dane zostaną opracowane i uzupełnione o kolejne informacje, a następnie upublicznione, co przedstawi pełny obraz Kościoła katolickiego w Polsce i naszą religijność. Ostatni taki raport został pokazany w grudniu 2020 roku (na podstawie liczenia wiernych z jesieni 2019). Wówczas wskaźnik dominicantes wyniósł 36,9 procent, a communicantes, 16,7 procent. Najwyższy wskaźnik odnotowano w diecezji tarnowskiej (70,8 proc.), rzeszowskiej (62,1 proc.) i przemyskiej (58,5 proc.). Najniższy zaś w szczecińsko-kamieńskiej (23,3 proc.), łódzkiej (23,6 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (23,8 proc.). Na lekcje religii uczęszczało 87,6 proc. uczniów. W 2019 roku sakramentu chrztu udzielono 372,9 tys. osobom, o ponad 3,5 proc. mniej niż w 2018 roku. Do pierwszej komunii św. przystąpiło niespełna 400 tys. osób. Sakrament bierzmowania przyjęło 382,5 tys. osób, czyli zdecydowanie więcej niż rok wcześniej, co wynikało ze zmian wieku udzielania tego sakramentu. Sakrament małżeństwa został udzielony 125 tys. parom.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
9,2 mln zł trafi na lokalne drogi. W Brzesku podpisano umowy na pięć inwestycji Powiaty brzeski i wielicki, a także gminy Ryglice, Pleśna oraz Rzezawa otrzymały dofinansowanie na modernizację lokalnej infrastruktury drogowej. Środki pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i zostaną przeznaczone na realizację pięciu inwestycji o łącznej wartości 9,2 mln zł. Umowy na dofinansowanie podpisano w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku. To właśnie powiat brzeski jest największym beneficjentem przyznanych środków. Data dodania artykułu: 24.06.2026 16:08Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 9,2 mln zł trafi na lokalne drogi. W Brzesku podpisano umowy na pięć inwestycji Policjanci i ratownicy walczyli o życie mężczyzny w kryzysie emocjonalnym W niedzielę, 22 czerwca 2026 roku, policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce zostali pilnie skierowani do jednej z miejscowości na terenie powiatu wielickiego, gdzie według zgłoszenia pomocy potrzebował mężczyzna znajdujący się w kryzysie emocjonalnym. Data dodania artykułu: 24.06.2026 14:12Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 Policjanci i ratownicy walczyli o życie mężczyzny w kryzysie emocjonalnym Anna Gąsłowska kończy pracę w szkole w Woli Batorskiej. Przez 42 lata była związana z jedną placówką Po 42 latach pracy w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Woli Batorskiej na emeryturę przechodzi dyrektor Anna Gąsłowska. Przez dwie dekady kierowała placówką, z którą była związana od początku swojej zawodowej drogi. Data dodania artykułu: 23.06.2026 21:54Liczba pozytywnych reakcji użytkowników do artykułu: 0 Anna Gąsłowska kończy pracę w szkole w Woli Batorskiej. Przez 42 lata była związana z jedną placówką
Reklama
Reklama
Reklamahostovita.pl

Temperatura: 27°C Miasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklamahostovita.pl
Reklama
Reklama
Reklama