Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 16:32
Reklama

Jak technologia pomaga nam odnawiać planetę?

Przez lata nadmierna działalność człowieka sprawiła, że doprowadziliśmy do zniszczenia lub uszkodzenia wielu ekosystemów. Dziś na całe szczęście podejmowane są coraz większe wysiłki, aby nie tylko to powstrzymać, lecz cofnąć zniszczenia. Nowoczesne technologie nam w tym pomagają. Są niczym oferowane przez darmowe spiny bez depozytu za rejestrację - trzeba po prostu je odpowiednio wykorzystać.

Nowe technologie dla świata

Od pewnego czasu branżowe portale czy organizacje badają, jak technologia radzi sobie z niektórymi z największych problemów środowiskowych planety. Niektóre z tych inicjatyw pomagają bowiem ludziom, inne drzewom, morzu. Wspólnym celem jest jednak pomoc Ziemi. Środowisko niestety w tej chwili stanowi w pewnym sensie bałagan. Coraz częściej powstają bowiem niekontrolowane pożary, obserwujemy nadmierne wylesianie, niszczenie raf koralowych, a także postępujące zanieczyszczenie. Czy zatem technologia może pomóc odwrócić zmiany klimatyczne i szkody wyrządzone środowisku przez nas samych i naszych przodków. Już na początku warto zauważyć, że w przeciwieństwie do rewolucji przemysłowej, obecny postęp technologiczny nie jest już napędzany głównie przez kopalnie węgla. Dążymy teraz do zielonej energii, lepszego zarządzania naszymi zasobami naturalnymi. Podamy zatem kilka ciekawych przykładów, które pokazują, że można efektywnie walczyć o dobro planety.

Kontrola pożarów

Postępująca zmiana klimatu spowodowała częstsze pożary lasów, które miały niszczycielski wpływ na mienie, przyrodę i życie ludzkie. Tylko w ostatnich latach pożary w Australii zabiły około 3 miliardy zwierząt, jak i zniszczyły ponad 97 tysięcy km2 terenów. Naukowcy już teraz zatem badają, w jaki sposób technologia może zapewnić wczesną ochronę, aby pomóc uniknąć takich scen. W kilku miejscach na świecie tworzone są specjalne systemy, które umożliwią wczesne wykrywanie pożarów lasów na odległych obszarach przy użyciu sieci, czujników i sprzętu komputerowego. Wszystko to będzie oparte o nowe systemy satelitarne oraz systemy powietrzne. Nowa technologia oznaczać będzie niedrogie wdrożenie sieci i czujników, dzięki czemu wiele krajów będzie stać na takie rozwiązanie.

Kontrola mórz i oceanów

Mało osób sobie zdaje sprawę z faktu, że morza i oceany są odpowiedzialne za aż 30% pochłanianego z atmosfery CO2. Niestety ekosystemy morskie, w szczególności rafy koralowe są stale zagrożone skutkami zmian klimatycznych, zanieczyszczeń, niezrównoważonych praktyk połowowych, stałej eksploracji przez ludzi. Z bardzo ciekawą inicjatywą wyszli naukowcy z uniwersytetów w Southampton i Edynburgu. Zbudowali oni bowiem robota, który wygląda niczym meduza. Jest on niezwykle efektywny w swojej pracy, a także bezpieczny dla środowiska morskiego. Zajmuje się on kontrolowaniem, badaniem i odnawianiem rafy koralowej. Bardzo ciekawie wygląda również The Ocean Cleanup. Jest to projekt, który założył kilka lat temu nastoletni wówczas Boyan Slat. Składa się ze specjalnego systemu ramion, które opuszczone na powierzchnię oceanu, zajmują się zbieranie śmieci. Zakłada on, że jego system składający się z 60 takich kilkusetmetrowych ramion będzie w stanie w zaledwie kilka lat zebrać około 50% śmieci znajdujących się w najbardziej zanieczyszczonym regionie Pacyfiku.

Monitoring zwierząt

Często spotykamy się z sytuacjami, gdzie w wyniku zmian klimatycznych, kłusownictwa ginie wiele zagrożonych zwierząt. Wcześniejsze próby zapobiegania kłusownikom nie były zbyt skuteczne. Jednak nowe systemy zdają egzamin. W wybranych regionach organizacje są w stanie śledzić za pomocą dronów, danych i map cyfrowych stada zwierząt, jak i intruzów. W Parku Narodowym Garamba w Afryce doszło przez lata do zdziesiątkowania populacji słoni. Lokalne stado w latach 70. XX wieku liczyło sobie 22 000 słoni. W 2017 roku było to już ledwie 1200. Na całe szczęście ostatnio po wdrożeniu inteligentnej lokalizacji, dzięki której możliwe jest śledzenie i monitorowanie każdego zwierzęcia, kłusownictwo spadło o 95%. Drony są dziś wykorzystywane do monitorowania stad zwierząt, ławic morskich. W niektórych krajach wykorzystuje się je również do ponownego zalesiania.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamahttps://aatrenkar-karcher.pl/
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 22°CMiasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BogdanTreść komentarza: Bardzo miło że zostało uwzględnione twórczość Wiesłwa SiekierskiegoData dodania komentarza: 05.01.2024, 21:55Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Bogdan MTreść komentarza: Bardzo miło że uwzględniliście Państwo twórczość Wiesława SiekierskiegoData dodania komentarza: 05.01.2024, 21:54Źródło komentarza: ŚMIERĆ i MIŁOŚĆ” w Wielickiej MediateceAutor komentarza: Krys34Treść komentarza: No sprawa już trafiła do prokuratury a Kwaśny miał przywłaszczyć 200 tys. Zł.Data dodania komentarza: 24.09.2023, 12:12Źródło komentarza: Ciesielczyk chce odwołania Kwaśnego z funkcji przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie po wybuchu afery na Uniwersytecie Ekonomicznym w KrakowieAutor komentarza: observeTreść komentarza: własnej ciąży - to sama sobie ją zrobiła ?Data dodania komentarza: 21.07.2023, 16:48Źródło komentarza: Oczekujemy od innych sił politycznych jasnej deklaracji, że prawo do przerywania ciąży będzie zagwarantowaneAutor komentarza: HajaTreść komentarza: Obwodnica oddana do użytku rok temu a TIRy jak jeździły tak jeżdżą pomimo zakazuData dodania komentarza: 07.03.2023, 20:00Źródło komentarza: Koniec z ciężarówkami jadącymi przez PodłężeAutor komentarza: Uzyskaj pożyczkę tutajTreść komentarza: Złóż wniosek o pomoc finansową tutaj z niskim oprocentowaniem 2%, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną, korzystając z poniższych danych. https://en.wikipedia.org/wiki/Stefano_Pessina [email protected] WhatsApp: +48 732 104 284 Ciepłe powitanie Wiceprezes i Dyrektor Generalny, Walgreens Boots Alliance. Stefano PessinaData dodania komentarza: 01.06.2022, 11:27Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej w Grajowie
Reklama
Reklama
Reklama