Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 12:12

Kto sprawuje nadzór nad działem księgowości?

Księgowość to główna składowa rachunkowości. Polega przede wszystkim na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, gdzie gromadzone są dane dotyczące majątku. Między innymi: wpływy, wydatki, aktywa, pasywa, a także wszystkie sytuacje, które mają znaczenie, na stan finansowy przedsiębiorstwa. Każda firma powinna posiadać osobę odpowiadającą za nadzór nad księgowością.
 • 09.05.2022 12:00
 • Autor: Grupa Tipmedia
Kto sprawuje nadzór nad działem księgowości?

Księgowość to główna składowa rachunkowości. Polega przede wszystkim na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, gdzie gromadzone są dane dotyczące majątku. Między innymi: wpływy, wydatki, aktywa, pasywa, a także wszystkie sytuacje, które mają znaczenie, na stan finansowy przedsiębiorstwa. Każda firma powinna posiadać osobę odpowiadającą za nadzór nad księgowością. 

Zwierzchnicy sprawujący nadzór nad działem księgowym

Dział księgowy w każdej firmie powinien mieć zwierzchnika, który sprawuje nad nim nadzór. W zależności od tego, jakie jest to przedsiębiorstwo może to być np.:

 •     główna księgowa,
 •     dyrektor finansowy,
 •     finance manager,
 •     firma sprawująca nadzór księgowy.

Co musi umieć osoba prowadząca nadzór nad księgowością?

Osoba, która sprawuje nadzór księgowy, powinna bardzo dobrze znać obowiązujące przepisy, przede wszystkim:

 •     ustawę z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości,
 •     ustawę z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku od osób fizycznych
 •     ustawę dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
 •     ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz wiele innych aktów prawnych.

Zlecanie prowadzenia księgowości zewnętrznej firmie

Coraz częściej w wielu miastach w Polsce przedsiębiorstwa zatrudniają  zewnętrzną firmę zajmującą się nadzorem księgowym. Są to zakłady, które chcą mieć pewność, że księgi rachunkowe w ich firmie są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.  Biorąc pod uwagę Kraków, coraz więcej przedsiębiorstw korzysta w zewnętrznych firm, których tak naprawdę jest bardzo dużo.

Firmy sprawujące nadzór nad działem księgowym dostosowują się do potrzeb przedsiębiorstwa. Zazwyczaj na początku współpracy ustalany jest zakres, w jakim nadzór powinien sprawować kontrolę. Można wyszczególnić kilka elementów, które są najczęściej wykorzystywane:

 • weryfikacja księgowań;
 • kontrola składanych deklaracji podatkowych;
 • kontrola oraz pomoc w przygotowaniu dokumentacji sprawozdawczej, oraz sprawozdań finansowych;
 • opracowanie oraz przygotowanie polityki rachunkowości w firmie;
 • sporządzanie sprawozdań, bilansu;
 • wyjaśnienie pracownikom danego działu niejasnych kwestii.

Bardzo często nadzór księgowy prowadzi również konsultacje np. w przypadku kontroli skarbowych. W Krakowie jest bardzo dużo firm oferujących swoje usługi w dziedzinie nadzoru księgowego. Jest to bardzo wygodna forma kontroli sytuacji finansowej w przedsiębiorstwach. Dzięki temu eliminowane są potencjalne  błędy, które mogą pojawić się w prowadzeniu ksiąg rachunkowych.

W jaki sposób zacząć współpracę z nadzorem księgowym?

Najprościej zrobić to przez Internet. Bardzo często na stronach internetowych są przygotowane krótkie formularze, które wystarczy uzupełnić. Zazwyczaj wystarczy podać nazwę firmy, NIP, numer kontaktowy, zaznaczyć, w jakiej formie prowadzona jest działalność, czasem można też podać ilość zatrudnionych pracowników. Tak naprawdę ilość danych zależy od firmy.

Źródło: http://gestor.krakow.pl/

--- Artykuł sponsorowany ---


bezchmurnie

Temperatura: 24°CMiasto: Wieliczka

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Uzyskaj pożyczkę tutajTreść komentarza: Złóż wniosek o pomoc finansową tutaj z niskim oprocentowaniem 2%, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się ze mną, korzystając z poniższych danych. https://en.wikipedia.org/wiki/Stefano_Pessina [email protected] WhatsApp: +48 732 104 284 Ciepłe powitanie Wiceprezes i Dyrektor Generalny, Walgreens Boots Alliance. Stefano PessinaData dodania komentarza: 01.06.2022, 11:27Źródło komentarza: Rozbudowa drogi powiatowej w GrajowieAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę rodzinę zmarłej o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus 579925890 Data dodania komentarza: 19.08.2021, 21:52Źródło komentarza: ŚMIERTELNE POTRĄCENIE PIESZEJ. APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ I NOSZENIE ODBLASKÓWAutor komentarza: Słony OlekTreść komentarza: Ja często leżę na jezdni. Lubię ten zapach. Szczególnie o poranku jest dość dobrze wyczuwalny. Wszystkim polecam. Pamiętajcie tylko o trójkącie ostrzegawczym i odblaskach!Data dodania komentarza: 25.11.2020, 18:24Źródło komentarza: 54-letni mieszkaniec Wieliczki najechał na mężczyznę leżącego na jezdni Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osobę poszkodowaną w wypadku lub jej rodzinę o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid Petrus tel.579925890 Data dodania komentarza: 24.11.2020, 21:27Źródło komentarza: Poznajcie historię Moniki, która walczy o powrót do zdrowia.Autor komentarza: kupiecTreść komentarza: Czy grozi nam czerwona strefa?Data dodania komentarza: 13.10.2020, 10:57Źródło komentarza: Powiat wielicki zmaga się z pandemiąAutor komentarza: TadeuszTreść komentarza: Stop blokowiskiem Wieliczki i okolicData dodania komentarza: 02.10.2020, 18:30Źródło komentarza: Spór o wielickie blokowiska nie ustaje. Głos zabierają posłowie i radni
a